ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dostavba Domu kultury Poklad v Ostravě se opět zastaví

11.04.2017

Ostrava 11. dubna - Dostavba Domu kultury Poklad v ostravské městské části Poruba se opět zastaví. Město se chce se zhotovitelem stavby dohodnout na ukončení spolupráce při rekonstrukci objektu. Vedení města není spokojeno nejen s kvalitou některých prací, ale vadí mu i zpoždění stavby či spory kolem ocenění víceprací. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak). Objekt už byl jednou zakonzervován. Podle společností pracujících na renovaci ale nebyla řada prací nutných pro dokončení rekonstrukce v zadání výběrového řízení.

Přestavba kulturního domu je od počátku problematická. Jeho původní opravy v minulosti zkomplikovaly nejen spory s jedním z bývalých nájemců prostor v objektu, ale také problémy spojené s požadavky na uhrazení nákladů na takzvané vícepráce, které chtěl někdejší zhotovitel přestavby. Objekt nakonec musel být v roce 2014 zakonzervován a město hledalo nového dodavatele. Zakázku nakonec vyhrálo sdružení firem Stamont - Pozemní Stavitelství a Vítkovice Revmont Engineering, které nabídlo cenu zhruba 180 milionů korun, projekt počítal s náklady okolo 240 milionů.

"V oficiálním dopisu jsme zhotovitele vyzvali k jednáním o dohodě o ukončení spolupráce. Tím hlavním důvodem byly rozpory ve vnímání některých částí smlouvy a skluz oproti harmonogramu. To jsou dva základní důvody té výzvy," podotkl Riger.

Věří, že se město se sdružením stavebních společností dohodne na konci spolupráce. "Vyrovnáme se za práce, které byly kvalitně provedeny. Dohodneme se na nějakém seznamu prací, který už je v současnosti připravován autorizovaným dozorem, kdy by mělo dojít k jakémusi zakonzervování stavu tak, aby nedošlo k dalším degradacím," řekl Riger.

Smlouva městu umožňovala i variantu výpovědi, která je ale spjatá se sankcemi, což by mohlo vést k soudním sporům. Město preferuje ukončení vzájemné spolupráce tak, aby mohlo co nejdříve hledat nového dodavatele stavby. "V té optimistické variantě věřím, že dojde k úpravě projektu, a mohli bychom na podzim být ve stavu, kdy bychom mohli soutěžit, případně vybrat nového zhotovitele," míní.

Společnosti zajišťující přestavbu tvrdí, že ihned poté, co porovnaly projektovou dokumentaci předloženou městem se stavem objektu, upozornily objednatele na to, že aktuální projektová dokumentace nebyla zhotovena adekvátně stavu. "Řada prací potřebných pro dokončení rekonstrukce Domu kultury Poklad tak nebyla v zadání výběrového řízení uvažována, namátkou například řešení závažných statických vad stavby. Zhotovitelé městu nabídli podmínky provedení těchto prací, které nejsou součástí předmětu díla a nelze je definovat jako vícepráce, tyto však ze strany města nebyly akceptovány," řekla ČTK za společnosti Eva Kijonková. Dodala, že zhotovitelé se ale stejně jako město domnívají, že pro obě strany je za této situace nejlepší ukončit spolupráci dohodou. "O jejích podmínkách budou obě strany ještě jednat," řekla Kijonková. Modernizace Domu kultury Poklad si dosud vyžádala zhruba 40 milionů korun.

(čtk)