ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kraj opraví kostel Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí

11.04.2017

Zlín 11. dubna - Zlínský kraj opraví kostel Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí. Opravena bude střecha a dřevěné konstrukce, je potřeba vyřešit vlhkost, která je tam značná, řekl dnes novinářům krajský radní Miroslav Kašný (KDU-ČSL). Památka je v majetku kraje, spravuje ji Muzeum regionu Valašsko, které je příspěvkovou organizací kraje.

"Máme střechu přikrytou plachtami, je to situace dočasná, je to potřeba vyřešit. Díky tomu, že do stavby zatékalo, tak se tam dostala dřevomorka, teď probíhají intenzivní rozbory, co se musí stát. Použité dřevo bylo v minulosti špatně vybráno, zůstala kůra na trámech," uvedl Kašný. Vyměněna bude také stará elektroinstalace.

Opravy si vyžádají osm milionů korun, muzeum dá podle Kašného milion korun, kraj šest milionů a jeden milion bude žádat po státu. Práce by měly začít letos na jaře, hotovo by mělo být příští rok na podzim.

Kostel svaté Trojice nabízí ve stálé expozici architektonické a oltářní plastiky, náhrobky a epitafy z regionu. Exponáty pocházejí z poloviny 16. až z počátku 20. století.

(čtk)