ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Senát čeká boj o způsob úhrady dluhů za neplatící vlastníky bytů

10.04.2017

Praha 10. dubna - Společenstvím vlastníků bytů dluží jejich členové nejméně 85 milionů korun, pohledávky jsou z větší části nevymahatelné. Vyplývá to ankety, kterou provedl Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Změnit by to mohla senátorská novela, která by společenstvím zajistila podíl na uhrazení pohledávek po neplatičích. Podle její iniciátorky Jitky Seitlové (za KDU-ČSL a SZ) se tomu brání peněžní ústavy jako zástavní věřitelé, neboť by tak přišly o část výdělků.

Podobné řešení, které senátorka navrhuje, podle ní přitom platí v Rakousku či Německu a bylo projednáno s Exekutorskou komorou i s ministerstvy spravedlnosti a pro místní rozvoj. Senátorka tím chce napravit stav, kdy například ceny za energie ve společných prostorách nebo náklady na správu domu musí za dlužníky uhradit platící vlastníci bytů.

Řešením proto podle Seitlové nejsou návrhy, aby se společenství proti dlužníkům pojistila nebo vytvořila fond, z něhož by pohledávky splácela. Novela počítá s tím, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně, a to do 25 procent výtěžku ve prospěch společenství vlastníků. Senátorka je v zájmu přijetí novely ochotna tento podíl snížit i na deset procent. "Cokoli pro společenství vlastníků jednotek bude přínosem," řekla novinářům. Senát by měl o návrhu rozhodnout příští týden.

V Česku je zaregistrováno více než 58.000 společenství vlastníků bytů, která spravují zhruba 1,3 milionu bytů. Zhruba polovinu spravují členové SČMBD. Podle jeho ankety v roce 2014 měla tato společenství pohledávky ve výši přes 88 milionů korun vůči 7500 dlužníků. O rok později to bylo kolem 85 milionů korun, výše nevymahatelých pohledávek se ale zvýšila o pět milionů na 56,6 milionu korun. Údaje za loňský rok bude mít SČMBD k dispozici v květnu.

Dluhy podle Seitlové dopadají na vlastníky, kteří musejí hradit náklady k nájemnému navíc. Pokud byl byt zakoupen na hypotéku nebo zastaven do půjčky, dlužné částky se společenství nedočká. V exekuci nebo veřejné dražbě mají totiž přednost k uspokojení pohledávek zajištění věřitelé.

(čtk)