ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

SŽDC připravuje rekonstrukci výpravní budovy krnovského nádraží

09.04.2017

Krnov 9. dubna - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje rekonstrukci výpravní budovy krnovského hlavního nádraží. Bude investovat tři miliony korun. Opravy se dočkají pokladny, toalety a vestibul. Práce jsou naplánovány na letošní a příští rok. ČTK to řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Rekonstrukci hlavního nádraží uvítalo vedení města. Usiluje ale i o rekonstrukci železniční stanice Krnov - Cvilín. Ta ale zatím v plánu oprav SŽDC není. "Stav výpravních budov obou krnovských nádraží je tristní. Působí zchátrale, nesplňují kritéria cestovního komfortu 21. století a rozhodně nejsou dobrou vizitkou města," uvedla mluvčí radnice Dita Círová.

V případě hlavního nádraží už SŽDC nechalo zpracovat projektovou dokumentaci. "Cílem bude stabilizace budovy, vylepšení jejího vzhledu a především zlepšení podmínek pro cestující," uvedl náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola.

Rekonstrukce bude zahrnovat opravy střech jednotlivých částí budovy i nástupiště přilehlého k budově, nátěr dřevěné konstrukce tohoto zastřešení, renovaci zpevněných ploch přednádraží a před hlavním vchodem do budovy, opravy omítek, dokončení výměny dveří a rekonstrukci místnosti pokladen i WC pro veřejnost.

Naopak na neurčito se prozatím odkládají zásadní stavební úpravy budovy v železniční stanici Krnov-Cvilín. Studie na případnou celkovou rekonstrukci budovy se bude tvořit v roce 2018. Teprve na jejím základě SŽDC posoudí, zda bude budova zařazena do plánu investic, nebo bude provedena její celková oprava. Město by ale chtělo rozhodnutí uspíšit. "Dalším jednáním na patřičných místech se snažíme zajistit, aby studii rekonstrukce cvilínského nádraží zadalo SŽDC už letos," uvedl místostarosta města Michal Brunclík.

SŽDC bude letos v Moravskoslezském kraji opravovat několik výpravních budov. Například v Bohumíně na Karvinsku se připravuje dokončení opravy střechy a fasády. Náklady se odhadují na 16 milionů korun. Střecha se bude opravovat i na nádraží v Mostech u Jablunkova. Za čtyři miliony korun tam ale budou vyměněna i okna.

(čtk)