ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Liblín dokončuje územní plán s rozvojovými plochami

08.04.2017

Liblín (Rokycansko) 8. dubna - Liblín na Rokycansku dokončuje územní plán, v němž má nové rozvojové plochy kolem zámeckého parku. Městys se díky atraktivnímu prostředí kolem Berounky rozrůstá. Nyní staví po celé obci nové chodníky, osvětlení a opěrnou zeď. Současně opravuje Plzeňský kraj most a desetikilometrovou silnici druhé třídy do Břas. ČTK to řekla starostka Ester Laláková (SNK městyse Liblín). Na opačnou stranu vede krajská silnice do Kozojed a Kralovic.

Liblín dává do chodníků 1,9 milionu korun. Osvětlení ho přijde na 1,6 milionu, z čehož čtvrtinu pokryje dotace kraje. Ten zaplatí z havarijního fondu také dvě třetiny nákladů na opravu opěrné zdi podél části silnice. "Jsou to naše největší letošní akce, na víc bychom neměli," řekla. Městys s ročním rozpočtem kolem čtyř milionů korun, který může dát na rozvoj statisíce, ji financuje ušetřenými penězi z minulých let.

Liblín má téměř 300 obyvatel, z toho polovina žije v domově sociálních služeb, který je největším zaměstnavatelem s 80 pracovníky. Ve firmě Bech Akku Power baterie pracuje přes 50 lidí. Počet obyvatel mírně roste. "Teď se sem přistěhovali mladí lidé. Jsme atraktivní turistické místo, proto bychom chtěli plochy pro bydlení," řekla.

Liblín dokončí a schválí do konce roku územní plán, kde jsou nové parcely, nejblíže jich je 12 kolem zámeckého parku. "Zatím to je pole, obec už jedná se soukromníky o odkoupení pozemků. Buď bychom to zainvestovali my a prodávali, nebo by si to investoval a prodal sám vlastník, to je teprve v jednání," řekla starostka. Za téměř 30 let jde o největší rozvojovou plochu v obci.

Městys loni postavil tři byty v budově úřadu, bývalé škole, a zájem o ně byl veliký. "Potřebovali bychom jich hned ještě šest. Přistěhovali se sem teď mladí lidé," uvedla starostka. Obec dostala dotaci 1,5 milionu Kč od státního fondu bydlení. Liblín teď vlastní deset bytů, šest sociálních.

(čtk)