ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ústí koupí ruiny domů v ulici Na Nivách, chce je zbourat

07.04.2017

Ústí nad Labem 7. dubna - Ústecká radnice koupí zchátralé domy v ulici Na Nivách. Za blok domů zaplatí 400.000 korun, tedy stejnou cenu, za kterou je kdysi radnice centrálního ústeckého obvodu prodala. Město teď bude hledat možnosti, jak získat dotaci na jejich demolici, řekl ČTK náměstek primátorky Pavel Dufek (UFO). Náklady na demolici přesahují podle předběžných odhadů 100 milionů korun.

Ulice Na Nivách byla před lety jednou z nejlepších lokalit v Ústí nad Labem. V roce 2004 koupil blok domů česko-rakouský podnikatel Jan David Horsky. Od plánů na rekonstrukci domů ale téměř obratem ustoupil a objekty chátraly. Před téměř třemi roky Horsky zemřel, domy patří jeho dědicům. Město je koupí za 400.000 korun. Podle Dufka teď radnice dořeší právní kroky a začne zjišťovat, v jakém stavu domy jsou. "Odbor dopravy a majetku teď projde ulici, projde si, co je potřeba zabezpečit, co není potřeba zabezpečit, co je potřeba upravit," řekl ČTK Dufek.

Kolik budou případné náklady na zabezpečení domů, radnice netuší. "Neumím to teď říct," doplnil Dufek. To kritizuje opozice. "Nevíme, jak a za jak velké finanční prostředky zajistit ruiny činžovních domů, které ohrožují zdraví kolemjdoucích i sousední nemovitosti," řekl zastupitel Martin Krsek (PRO!Ústí). Opozice varuje také před tím, že dnem koupě na sebe město přebírá právní zodpovědnost za jakékoli zranění či materiální škody.

Radnice po koupi domů začne připravovat projekt, aby mohla žádat o dotaci na demolici domů. Ty jsou podle několik let starého posudku v havarijním stavu. Jejich zbourání má podle předběžných odhadů stát přes 100 milionů korun. Radnice má podle Dufka možnost žádat o dotaci na demolice u ministerstva pro místní rozvoj (MMR), případně z programu Restart Ústeckého kraje. Od toho se bude odvíjet i to, co místo domů vznikne. "Pokud by to bylo z dotace MMR, tak jsou jasně dané možnosti. Pokud to bude tak, jak byla vypsaná dotace doteď, tak by tam mohl být třeba park. Pokud získáme peníze z Restartu, tak si budeme moct sami určit, co tam bude," doplnil Dufek.

Problém dotace MMR je podle radnice to, že jeden žadatel může na demolice podle dosavadních pravidel získat jen pět milionů korun, což by pokrylo jen zlomek nákladů na bourání. Město by proto chtělo získat výjimku.

(čtk)