ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Prysku připravují demolici nevyužívané školy v přírodě

04.04.2017

Prysk (Českolipsko) 4. dubna - V Prysku na Českolipsku připravují demolici bývalé školy v přírodě a sousední administrativní budovy. Na jejich místě by měl být prostor k oddychu s amfiteátrem. Náklady na demolici objektů odhadli projektanti na 20 milionů korun, pět milionů sice obec získala z ministerstva pro místní rozvoj, přesto doufá, že se ve veřejné soutěži podaří cenu demolice ještě výrazně snížit. ČTK to dnes řekl starosta Jan Sviták (Nezávislí).

Areál školy v přírodě vznikl v Prysku v 70. letech minulého století v sousedství staré školy, její budovu chce obec zachovat a využít ji pro spolkovou činnost. "Chtěli bychom tam mít společenský sál, ale také třeba expozici věnovanou obci a přírodě v okolí," řekl starosta. Nevzhledné pozdější přístavby chce ale obec zbourat, už více než deset let jsou prázdné a chátrají. Objekty ale bude nutné po částech rozebrat, aby nebyla ohrožena stará škola, kterou chce obec rekonstruovat.

Objekty školy v přírodě a administrativní budovu musela před několika lety obec koupit od soukromých vlastníků zhruba za tři miliony korun. "Obávali jsme se, že by tam mohla vzniknout ubytovna pro sociálně slabé, a to by byl pro obec vážný problém," řekl Sviták. Obec se proto podle něj raději zadlužila, aby objekty získala. Na rekonstrukci staré budovy chce Prysk žádat dotace ze státních či evropských fondů.

Demolice v Prysku je největší akcí tohoto druhu v Libereckém kraji z dotace ministerstva pro místní rozvoj určené právě na zbourání chátrajících objektů. Celkem takto rozdělí ministerstvo na demolice 90 milionů korun. Podporu získalo 37 projektů v 11 krajích, nejvíce jich připadá na Olomoucký. V Libereckém kraji podpoří ministerstvo pět projektů v hodnotě 29,3 milionu korun. Na dotacích jim rozdělí 12,1 milionu. S žádostí uspěly také Jablonec nad Nisou, Josefův Důl, Chrastava a Nové Město pod Smrkem.

(čtk)