ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O titul Stavba roku Plzeňského kraje se uchází 27 staveb

03.04.2017

Plzeň 3. dubna - Celkem 27 staveb, stejně jako loni, se přihlásilo do 14. ročníku soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2016. Jsou mezi nimi například spalovna komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně, minipivovar s restaurací Beer Factory v Plzni, dva nové bytové domy v centru Plzně, jízdárna v Tachově-Světcích, Muzeum J. Jindřicha v Domažlicích, rokycanský bazén, Galerie Hrádek u Sušice, železniční stanice Plzeň i nedaleké věže fotbalového stadionu Štruncovy sady, průtah v Lužanech, areály firem Workpress Aviation v Plzni a Schwer Fittings v Městě Touškově. ČTK to řekla mluvčí soutěže Martina Kurfirstová.

"Třináct staveb se nachází na území města Plzně, 14 v dalších oblastech kraje. Ode dneška objíždí všechny objekty porota složená z architektů a dalších odborníků," uvedla. Podle předsedy odborné poroty Miloslava Michalce je sice mnoho informací v přihláškách a povinných materiálech, které ale ne vždy dostačují. "Navíc mnohdy je také nutné vyslechnout si odborný výklad přihlašovatele," uvedl.

Vítěze šesti kategorií vybere sedmičlenná odborná porota, v níž zasedne mezinárodně uznávaný architekt Jiří Klokočka. Vítězové budou vyhlášeni 25. května. Veřejnost může hlasovat od 27. dubna do 15. května. "Před dvěma lety jsme přidali kategorii stavby pro bydlení, letos jsme se rozhodli vyčlenit kategorii pro průmyslové stavby. Dnes už investoři z řad průmyslových podniků mají jasné požadavky nejen na funkčnost, ale také estetiku svých podniků," řekl Miloslav Zeman, předseda Okresní hospodářské komory Plzeňsko, odborného garanta soutěže. Letos proto vyhlásí zvláštní cenu, která ohodnotí "nejkrásnější budovu". Chceme, aby se estetika stala jasným parametrem staveb, dodal.

Stavební firmy v Plzeňském kraji by měly letos po několika krizových letech opět pocítit konjunkturu. Hodně jim v tom pomůže kraj i město, které letos dohromady investují přes 2,5 miliardy Kč. Dalších 1,5 miliardy korun přijde od státních investorů, zejména Správy železniční dopravní cesty či od Ředitelství silnic a dálnic.

Titul Stavba roku 2015 loni získaly Environmentální centrum Krsy, Centrum stavitelského dědictví v Plasích, Dům přírody Českého lesa v Klenčí a bytová nástavba hotelu U Zvonu v Plzni.

(čtk)