ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

MANE staví na Slovensku bytový komplex za sedm milionů eur

02.04.2017

České Budějovice 2. dubna - Developerská a stavební společnost MANE Holding z Českých Budějovic staví bytový komplex v Bratislavě za 189 milionů korun. Firma měla loni podle předběžných čísel tržby 400 milionů korun, hospodářský výsledek je asi 13 milionů korun, což je meziročně podobné jako v roce 2015. ČTK to řekl přeseda představenstva holdingu Jan Nedvěd. Letošní tržby odhadl na 500 milionů korun.

Hlavní těžiště prací přinesly firmě vlastní developerské projekty v Českých Budějovicích, na Lipně a na Slovensku. Ve stavební výrobě počítá letos holding s tržbami 350 milionů korun.

"Největší zakázka je výstavba bytového komplexu v Bratislavě za sedm milionů eur (189 milionů Kč). Začínáme stavět další tři bytové domy v bývalých českobudějovických kasárnách a důležitá je výstavba apartmánů a bytů v Kovářově u Lipenského jezera. Na Lipně se nám daří velmi dobře, lidé se přestali bát a investují i do nemovitostí na rekreaci, navíc přímo u břehů Lipenského jezera je velmi málo stavebních pozemků," řekl Nedvěd.

Menší projekty chystá MANE i jinde: několik rodinných domů v Hluboké nad Vltavou, bytový dům v českobudějovické Smetanově ulici a několik skladových a provozních hal u hlavního areálu holdingu na Okružní silnici v Českých Budějovicích.

MANE holding, v němž je deset firem, má 200 stálých zaměstnanců, na stavby si z velké části najímá subdodavatelské firmy. Mzdy plošně nezvedá. "Většina lidí má peníze ve vazbě na hospodářský výsledek. Když bude lepší než loni, budou i větší prémie, které tvoří podstatnou část odměny," řekl Nedvěd. Od roku 1997 postavila společnost 1000 bytů a 250 rodinných domů.

Ve stavební výrobě má holding letos naplněnou plánovanou kapacitu. Velký posun vidí Nedvěd v prodeji nemovitostí. Zlepšená ekonomika a trvající výhodné hypotéky loni výrazně rozhýbaly realitní trh. "V souvislosti s tím se poprvé po šesti letech zvýšily ceny bytů ve větších městech. V hospodaření firmy se to promítne výrazně až letos, protože dokončujeme několik bytových projektů," řekl Nedvěd.

Podle něj přetrvává při výběrových řízeních tlak na ceny, které jsou na hranici rentability. Týká se to hlavně veřejných zakázek. "Během krize, která trvala více než tři roky, ubylo kapacit. Některé firmy skončily, skoro všichni jsme museli propustit dost lidí," řekl Nedvěd. Někteří zaměstnanci si mezitím našli práci mimo stavební výrobu, proto hlavně u soukromých investorů zakázek výrazně přibylo.

(čtk)