ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Izraeli mají oznámit výstavbu nové osady, první za 25 let

30.03.2017

Jeruzalém 30. března - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že ještě dnes schválí výstavbu nové židovské osady na palestinském Západním břehu Jordánu. Bude to poprvé po 25 letech, co Izrael začne stavět novou osadu, dosud se omezoval na rozšiřování těch stávajících. Netanjahu v prosinci slíbil, že nahradí bydlení lidem z osady Amona, kteří byl na základě soudního rozhodnutí vystěhováni, protože Amona byla podle izraelského práva postavena nelegálně. Mezinárodní právo ale považuje za nelegální všechny osady.

"Od začátku jsem slíbil, že vytvořím novou osadu. Zavázal jsem se k tomu v prosinci a dnes to splním. Více podrobností bude k dispozici za několik hodin," řekl Netanjahu na tiskové konferenci se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou.

Dnes budou jednat členové bezpečnostního kabinetu a na programu mají právě problematiku osad. Kabinet má o povolení pro novou osadu hlasovat.

Z Amony bylo vystěhováno 40 rodin a Netanjahu slíbil, že do 31. března povolí výstavbu náhradní osady.

Izrael přestal nová sídliště budovat začátkem 90. let. Stávající osady se ale rozrůstají a nový zákon umožňuje také legalizovat ty, které vznikly bez povolení.

Izrael nyní vede pravicová vláda, v níž je mnoho zastánců osad. Kabinet se chtěl původně opřít o novou administrativu ve Washingtonu, protože prezident Donald Trump uvedl, že mu nezáleží na tom, zda bude izraelsko-palestinský spor vyřešen jedním, nebo dvěma státy. Izrael z toho vyvodil, že Trump ustupuje od dosavadní americké politiky, která prosazovala vznik Palestiny vedle Izraele.

Trump ale Netanjahua zaskočil při jejich osobním setkání v únoru, když premiéra vyzval, aby se Izrael v otázce výstavby v osadách umírnil. Podle izraelské televize Channel 2 usiluje teď Netanjahu o souhlas ministrů s novou výstavbou navzdory Trumpově požadavku.

(čtk)