ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vlakové nádraží v Pardubicích a sídliště Dukla má spojit lávka

30.03.2017

Pardubice 30. března - Sídliště Dukla a vlakové nádraží v Pardubicích spojí lávka. Zastupitelé jí dnes dali přednost před podchodem. Radní tuto variantu navrhli hlavně proto, že nadzemní cesta je levnější. Město bude pokračovat v projektové přípravě.

Nádraží a Dukla leží vedle sebe, přímá cesta mezi nimi ale není. Cestující někdy riskují a zkracují si cestu na vlak přes kolejiště. I přes kritickou debatu zastupitelů, která trvala dvě hodiny, návrh nakonec podpořilo 24 z 39 zastupitelů.

Lávka o délce 240 metrů bude podle prvních odhadů stát 45 milionů korun a s podporou evropských dotací by město doplácelo necelých sedm milionů. Podchod by stál od 108 do 144 milionů korun. Doplatek města se očekává okolo 60 milionů korun.

Podoba nadchodu ve studii nemusí být definitivní, ubezpečili předkladatelé zprávy přítomné zastupitele. Lávka se má stavět s plánovanou modernizací železničního uzlu, kterou připravuje Správa železniční dopravní cesty.

Hotová má být do roku 2022, kdy končí dotační období EU. Nadchod má začít na samém kraji nástupišť u budoucího terminálu B pro linkovou dopravu a vyústit v ulici K Vápence, kde má zároveň vzniknout terminál Jih pro autobusy a parkovací dům pro 500 vozidel.

(čtk)