ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Muzeum Těšínska bude mít opravenou výstavní budovu

29.03.2017

Český Těšín 29. března - Muzeum Těšínska po 16 letech příprav přistoupí k dokončení rekonstrukce historické výstavní budovy v Českém Těšíně. Náklady se odhadují na 120 milionů korun, hotovo by mělo být v roce 2020. Kromě stavebních prací projekt zahrnuje i vytvoření expozice věnované dějinám Těšínského Slezska. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Zbyšek Ondřeka. Dodal, že z velké části náklady pokryje dotace z Evropské unie.

"Po více než 16 letech příprav, zpracovávání projektových dokumentací, studií, žádostí a soudních jednání s cílem vypořádat restituční nároky a majetkové podíly s menšinovými vlastníky bude konečně dokončena rekonstrukce historické výstavní budovy muzea na Hlavní třídě v Českém Těšíně," uvedl ředitel.

Rekonstrukce začala v roce 1998 opravou fasády. "Byla v havarijním stavu," řekla mluvčí instituce Iva Lupková. Dál práce pokračovat nemohly, protože se narazilo na nevyjasněné majetkové vztahy. "Majitelé části budovy zmizeli v Argentině a museli jsme soudně nechat hledat jejich případné dědice," řekla. To se nepodařilo, muzeum muselo počkat, až majetek propadne státu. Všechny úřední záležitosti se podařilo dořešit v posledních letech, takže pak Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem muzea, mohl požádat o dotaci.

Rekonstrukce bude rozdělena do tří etap. Stavební práce by měly být dokončeny příští rok. Pak se vybaví interiér a nakonec bude na řadě instalace exponátů a budování moderních expozic. "Součástí proměny historické budovy bude i adaptace podkroví, určeného muzejní pedagogice a práci s veřejností. Upraven bude i muzejní dvůr, v němž vznikne prostor například pro pořádání kulturních aktivit," řekl Ondřeka. Podle něj by nová expozice měla být pro veřejnost otevřena v roce 2020.

Rok dokončení bude symbolický. V roce 1920 vznikl Český Těšín rozdělením Těšínska mezi Československo a Polsko. Tehdy bylo rozděleno i město Těšín, z jehož předměstí na levém břehu řeky vznikl Český Těšín. Také tento příběh přiblíží návštěvníkům připravovaná expozice.

Muzeum Těšínska je jedním ze čtyř krajských muzeí. Sídlí v Českém Těšíně a provozuje deset poboček a výstavních síní. Založeno bylo v roce 1948 v Českém Těšíně.

(čtk)