ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dům v Předlicích čeká demolice

29.03.2017

Ústí nad Labem 29. března - Dům v ústecké vyloučené lokalitě Předlice, který se před více než dvěma týdny částečně zřítil, čeká demolice. Jeho majitel spolupracuje s městem a slíbil, že bude respektovat závěry stavebního úřadu. ČTK to dnes řekla primátorka Věra Nechybová (nez.). Dům nebyl obývaný, jen pár metrů od něj je mateřská škola.

Statik podle Nechybové rozhodl o tom, že dům v Marxově ulici je nutné zbourat. Jeho majitel s úřady spolupracuje. "Shodli jsme se (s majitelem) na tom, že bude postupovat v souladu se zákonem, to znamená, že bude respektovat, co mu stavební úřad nařizuje. Je mi opravdu lidsky velice líto, že má majetek v takovém stavu, ale on musí konat," řekla ČTK.

Kdy by mohl dům padnout k zemi, nechtěla primátorka předjímat. "Předběžný termín zatím nepadl, jsou tam jasně dané zákonné lhůty," řekla.

Podle stavebního úřadu nebyl dům v seznamu objektů v havarijním stavu. "Nepatřil do seznamu problémových objektů v Předlicích, naopak byl ještě v nedávné době obydlen. Objekt byl v rámci práce stavebního odboru monitorován a jeho stavebně technický stav odpovídal stáří objektu," uvedl vedoucí stavebního úřadu Vlastimil Hudeček. Majitel po vystěhování nájemníků dům uklidil a zabezpečil, doplnil.

V Předlicích nejde o první případ, kdy se část domu zřítila. Město už v minulosti dalo zbourat některé domy, které ohrožovaly okolí nejen v Předlicích, ale například i ve čtvrti Krásné Březno. Náklady po majitelích vymáhá. Podle dřívější analýzy organizace Člověk v tísni zůstávají v Předlicích asi čtyři desítky domů v havarijním stavu. Organizace zkoumala stav všech obytných domů v této lokalitě od loňského podzimu. Podle neziskových organizací začaly problémy s předlickými domy poté, co je město v několika vlnách privatizovalo. Domy pak často měnily majitele, část z nich se stala terčem úvěrových podvodů skupiny z Královéhradeckého kraje. Většina vlastníků je pro úřady nedohledatelná.

(čtk)