ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Developeři letos v Praze prodají zhruba 6500 bytů

29.03.2017

Praha 29. března - Developeři letos v Praze plánují prodat 6500 až 6600 nových bytů. V porovnání s loňským rokem to znamená stagnaci nebo mírný pokles. Ceny by se mohly zvýšit o pět až deset procent. Vyplývá to z odpovědí developerů, které ČTK oslovila. Nejvíce, zhruba 1400 bytů, chce prodat Central Group. Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky by bylo k uspokojení poptávky potřeba prodat o několik tisíc bytů více.

"Pražský trh by unesl mnohem více prodaných bytů, dejme tomu i deset tisíc ročně. Srovnala by se nabídka s poptávkou a ceny by nerostly tak vysokým tempem. Trh by se ochladil. Třeba loni se ceny zvýšily meziročně téměř o pětinu," uvedl Borůvka. Stížnosti developerů na pomalý schvalovací proces nebo chybějící územní plán považuje z velké části za oprávněné. "Ovšem druhá věc je, že na těch svých pozemcích často zaspali a situaci neřešili včas. S vědomím toho, jak dlouho to povolování trvá. To všichni vědí, to se v poslední době nijak nezměnilo. I když je to tragédie," doplnil Borůvka.

Central Group letos do prodeje nabídneme zhruba 1400 nových bytů ve 12 lokalitách. "Počítáme s doplněním nabídky opět v celém cenovém spektru. Ve středním segmentu prodáme řadu novinek například ve Stodůlkách, Letňanech, Zličíně nebo v Kamýku," sdělila mluvčí Central Group Marcela Fialková.

Finep nyní staví byty v pěti projektech. Jde o Britskou čtvrť ve Stodůlkách, Prosek Park, Malý háj ve Štěrboholech, Nad přehradou v Hostivaři a Harfa Park ve Vysočanech. "Letos plánujeme otevřít i nové rezidenční projekty v Praze 4 a 5 v lokalitách Barrandova a Hodkoviček," doplnil mluvčí Finepu David Jirušek.

Skanska Reality stejně jako loni prodává byty ve čtvrtích Botanica v Jinonicích a Port Karolína v Karlíně. Skanska navíc koupila od firmy Codeco UK za 841 milionů korun pozemek blízko metra Kolbenova v pražských Vysočanech. Podle deníku E15 tam chce postavit tisíc bytů.

AFI Europe plánuje na podzim zahájit třetí fázi projektu Tulipa Třebešín na rozhraní Žižkova a Strašnic. Firma dále pokračuje s výstavbou projektu Tulipa City u přírodního parku Podviní ve Vysočanech.

Daramis spolu se skupinou Lighthouse pokračují ve stavbě bytů v projektu Maria Island v holešovickém přístavu. Trigema nabízí bydlení v Lužinách, Horních Měcholupech, Letňanech a Nových Butovicích.

Podle společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group developeři loni v Praze prodali 6650 bytů s vydaným územním rozhodnutím. Nejvíce patřilo Central Group (18,7 procenta), následovaly Finep (9,9 procenta), Skanska Reality (6,8 procenta) a AFI Europe (4,9 procenta). Průměrná cena nových prodaných bytů činila 71.567 korun za metr čtvereční.

Na konci loňského roku měli pražští developeři ve svých nabídkách 4000 nových bytů, meziročně zhruba o čtvrtinu méně. Ve srovnání s koncem třetího čtvrtletí jich ubylo 300. Podle údajů Trigemy bylo ve stejné době v Praze dostupných 9400 starších bytů, mezičtvrtletně o 600 více. Největší nabídka starších bytů je v Praze 5 (17 procent), následují Praha 10 a Praha 4 (po 16 procentech).

(čtk)