ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plumlovský zámek má po požáru novou střechu

29.03.2017

Prostějov 29. března - Zámek v Plumlově na Prostějovsku stihl před zahájením sezony opravit střechu, jež loni v říjnu shořela na jedné z budov. Škoda činila 3,5 milionu korun. Podle kastelána Pavla Zástěry je střecha hotová, zbývají opravit zborcené klenby. Na opravu přispívali lidé ve veřejné sbírce, kam poslali přes 140.000 korun. Stavbu střechy zřejmě nakonec pokryje pojišťovna, peníze ze sbírky by tak využil zámek na jiné investiční akce, řekl dnes ČTK starosta Plumlova Adolf Sušeň.

"Zámek otevíráme tuto sobotu. Oprava vyhořelé střechy byla rozdělena do dvou částí. Ta první, zahrnující opravu samotné střechy včetně okapů, je již hotova. Zbývá nám druhá část týkající se opravy zborcené klenby, kde záleží také na počasí. To, co jsme chtěli mít do zahájení sezony hotové, však máme," řekl dnes ČTK kastelán Pavel Zástěra. Zbývající práce do návštěvnického ruchu podle kastelána nezasáhnou.

Na opravu střechy přispívali lidé do veřejné sbírky z celé země, na účtu sbírky je přes 140.000 korun. "Stavba dosud není uzavřena, nevíme zatím, zda pojišťovna vše pokryje. Pokud nepokryje, půjdou peníze například na vícepráce. Pokud ano, vybrané peníze zůstanou každopádně na zámku a půjdou na jiné investiční akce," uvedl starosta Sušeň. Podle kastelána byla sbírka vedena tak, aby se peníze mohly použít na další opravy. "Plánujeme například letos nebo příští rok novou fasádu vysokého zámku v hodnotě kolem 140 milionů korun. Projekt je již před dokončením," řekl Zástěra.

Jedna z budov zámeckého areálu začala hořet o říjnové noci. Dýmu a pak i ohně si všimli lidé žijící pod zámkem, kteří přivolali hasiče. Podle kastelána tak zabránili podstatně větším škodám. Požár zachvátil střechu v délce až 30 metrů. Zničil střechu a střešní konstrukci levého křídla nízkého zámku. Hasiči dospěli k závěru, že šlo o úmysl či nedbalost. Policisté vyšetřování na začátku roku ukončili a případ odložili s tím, že viník se nenašel. Pokud zjistí nové informace, případ policie znovu otevře, řekl již dříve ČTK policejní mluvčí František Kořínek.

Původní odhady mluvily o škodě osm až 12 milionů korun, po zmapování následků požáru byly sníženy. Požár patřil i tak loni mezi osm s největší škodou v Olomouckém kraji.

(čtk)