ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nájemníci v Brně podali trestní oznámení na majitele ubytovny

28.03.2017

Brno 28. března - Nájemníci z domu v ulici Markéty Kuncové v Brně podali trestní oznámení na majitele. Zdůvodnili to tím, že jim upírá práva vypínáním elektřiny, vody a tepla a požaduje neoprávněné poplatky. V tiskové zprávě to dnes uvedli členové iniciativy Chceme bydlet! a nájemníci domu. Policie nemůže informaci o trestním oznámení vyvrátit ani potvrdit, řekla ČTK její mluvčí Andrea Cejnková. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) hrozí asi 200 chudých lidí včetně 120 dětí rychlé vystěhování. Brněnský zastupitel zodpovědný za sociální začleňování Martin Freund ČTK řekl, že město do sporu zasahovat nemůže.

Spolumajitel domu Robert Hrdina podle MfD vypnul některým rodinám topení, vodu a elektřinu a oznámil jim výpověď z nájemních smluv. "Chceme dům zrekonstruovat a rozprodat po jednotlivých bytech," řekl lidem podle MfD Hrdina. Doplnil to prý slovy, že jestli si nájemníci myslí, že budou bydlet, ale nebudou platit, tak to není možné. Nájemníci argumentovali tím, že nájem řádně hradí. Podle listu platí za zchátralý byt 33 metrů čtverečních 6300 korun měsíčně na nájmu a dalších 4200 korun zálohy na služby, v jednopokojovém bytě s kuchyní často bydlí až osm lidí.

Podle iniciativy nájemníci několikrát přivolali policii a požadovali obnovení dodávek energií do bytů, což se nakonec za asistence policie podařilo. "Domníváme se, že tak bylo prokázáno, že se pronajímatel dopouští trestného činu bránění v užívání bytu. Část nájemníků podala hromadné trestní oznámení," stojí ve zprávě, pod kterou jsou jmenovitě podepsaní Jan Milota, Zdeňka Holcmanová a Juliús Kala.

Podle nich je důvodů víc. "Majitel dlouhodobě upíral práva nájemníkům, vypíná elektřinu, vodu a teplo, čímž nájemníky vydírá a požaduje neoprávněné poplatky. Za elektřinu vybírá nelegální poplatky a nelegálně vystěhovává nájemníky," píše se v tiskové zprávě iniciativy.

Mluvčí policie Cejnková uvedla, že policie v pondělí v domě v Židenicích zasahovala kvůli sporům nájemníků s majitelem. Když policisté přijeli na místo, nikdo podle mluvčí nikoho nenapadal, neničil majetek ani nenarušoval veřejný pořádek. "Nenaznali jsme žádné protiprávní jednání. Co se týče trestního oznámení, informace nemůžeme poskytnout," řekla Cejnková.

Vystěhování na konci loňského roku hrozilo i jiným obyvatelům v domech ve čtvrti Zábrdovice. Po vyjednáváních, do kterých se tehdy zapojilo i město, se tomu podařilo zabránit. Magistrát sleduje i nynější situaci. "Nemůžeme do toho přímo zasahovat. Ve chvíli, kdy by ale došlo k vystěhování, byla by to nová sociální situace, na kterou musíme reagovat. Byla by to politická otázka. Nemáme ale kapacity pro všechny rodiny," doplnil Freund.

(čtk)