ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Autobusové nádraží v Krumlově čeká rekonstrukce

28.03.2017

Český Krumlov 28. března - Český Krumlov letos na podzim začne s přestavbou autobusového nádraží, náklady dosáhnou 70 až 75 milionů korun. Víc než 42 milionů korun dostane město z Evropské unie na bezbariérový přestupní terminál, jehož součástí bude parkoviště pro auta a kola. ČTK to dnes řekl ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF) Miroslav Reitinger.

Stavba potrvá od letošního podzimu do podzimu 2018. "Zásadní změnou je, že vznikne autobusové nádraží v moderní podobě, s centrálními krytými osvětlenými perony, s přehledným navigačním a informačním systémem a s novými přístupovými trasami. Navíc ho doplní asi 100 parkovacích míst pro auta, což otevře prostor pro službu P+R," řekl Reitinger. Projekt zahrnuje také rekonstrukci inženýrských sítí.

ČKRF vlastní ze sta procent město, fond ale hospodaří samostatně. Na projekt se fond připravuje tři roky, přizpůsobil mu hospodaření firmy. "Omezili jsme některé výdaje a akumulovali jsme vlastní zdroje na tuto investiční akci, která je pro město významná," uvedl ředitel ČKRF. Součástí změn bude přestavba výpravní budovy, na kterou fond nechce čerpat dotace, protože tam hodlá některé prostory pronajímat.

Pro obyvatele ani turisty nepřinese stavba žádná dopravní omezení, autobusy budou stále zastavovat na nádraží. "Zlepší se vzhled a to, co nám už asi 25 let lidé vyčítají, že naše nádraží je škaredé, že má škaredé záchody a že to není důstojná zastávka pro jakéhokoli návštěvníka města," řekl ČTK starosta města Dalibor Carda (ČSSD).

Lidem podle Reitingera vadí, že na nádraží jsou nekrytá stání, že prostor je nepřehledný, chybí informační systémy. "I výpravní budova je velmi neútulná, neposkytuje cestujícím žádné služby, které by odpovídaly 21. století. Když na někoho čekáte, je nedostatek možností zaparkovat, není tam nikde ani úschovna zavazadel. To všechno bychom chtěli zlepšit," řekl Reitinger.

(čtk)