ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Cheb zvýší minimální nájem v bytech

27.03.2017

Cheb 27. března - Cheb zvýší minimální nájemné u nově přidělených městských bytů. Chce tak rychleji splácet investice do oprav bytů, na které dává město ročně deset milionů korun i více. Nejnižší nájemné stoupne z 47,33 koruny na 55 korun z metru čtverečního za měsíc, řekl dnes ČTK místostarosta Chebu Pavel Hojda (KSČM).

V Chebu, kde město vlastní zhruba 1200 bytů, se naprostá většina uvolněných bytů přiděluje v soutěži, kde zájemci o pronájem nabízejí výši nájemného. U bytů na atraktivním místě, kde se sejde více zájemců, tak někdy nájemné ze soutěže stoupne i přes 100 korun za čtvereční metr. Kde je jediný zájemce, zůstane nájem na nejnižší úrovni.

"Jsme nuceni rekonstruovat zejména vybydlené byty nebo z nějakého důvodu opuštěné byty. Ročně jde o 80 až 100 bytů. U těch nejlevnějších stojí rekonstrukce okolo 250.000 korun, u více zničených pak i 500.000 korun," uvedl Hojda. Při nájmu 47,33 koruny se podle něj se opravy splácejí velmi dlouho. Další peníze totiž město dává do běžné údržby.

Nejnižší nájemné se navíc v Chebu několik let nezvedalo a je nižší než základní nájem ve srovnatelných městech v okolí, například v Sokolově.

Nadále ale zůstane v platnosti podmínka, že žadatel o přidělení městského bytu musí prokázat dostatečný zdroj příjmů.

(čtk)