ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Jablonec zdemoluje dva domy na křižovatce

27.03.2017

Jablonec nad Nisou 27. března - Díky dotaci z ministerstva pro místní rozvoj zdemoluje Jablonec nad Nisou dva domy na nepřehledné křižovatce Ostrý roh. Na jejich místě chce do dvou let Liberecký kraj vybudovat bezpečnou okružní křižovatku. V nedalekém Josefově Dole zase mohou díky dotaci zbourat ruiny domu, kde přespávali bezdomovci. Na jeho místě vznikne odpočinková plocha pro seniory z nedalekých domů. S žádostí o dotace na demolice uspěly také radnice Chrastavy, Nového Města pod Smrkem a Prysku. Dohromady z fondu ministerstva získaly 12 milionů korun, zjistila dnes ČTK.

Jablonecká křižovatka Ostrý roh leží na jedné z frekventovaných příjezdových tras od Liberce a odbočuje z ní cesta do zimních středisek v Janově nad Nisou a Bedřichově. Do křižovatky vjíždějí i desítky aut od blízkého supermarketu a čerpací stanice. Křižovatka leží v zatáčce a výhled komplikuje bývalá restaurace a protější bytový dům. Oba půjdou k zemi. Město získá na demolici 1,45 milionu korun, což je 80 procent nákladů. "Do tří let se musí na takto upraveném území zrealizovat projekt následného využití a tím je nová okružní křižovatka. Jejím investorem bude krajská správa silnic," řekl ČTK náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).

V Josefově Dole na Jablonecku se díky dotaci zbaví letité ruiny v osadě Dolní Maxov, která několikrát vyhořela a přespávali v ní i bezdomovci. Patrový dům z počátku 20. století je v dezolátním stavu a podle starosty Jana Miksy (Za Josefův Důl krásnější) by se už jeho rekonstrukce nevyplatila. Objekt je podle něj ostudou obce, která je jedním z oblíbených turistických cílů v Jizerských horách. Demolice kamenného domu nebude podle starosty levnou záležitostí, náklady se odhadují na více než šest milionů korun. I když ministerstvo přispěje bezmála pěti miliony, obec musí další milion přidat ze svého. "Deset let tam pak nemůžeme nic postavit, bude tam zelený palouk, dáme tam nějakou lavičku, keře, koupíme tam dva tři stroje na cvičení pro seniory," dodal starosta.

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí na demolice chátrajících budov v sociálně vyloučených oblastech 90 milionů korun. Podporu získalo 37 projektů v 11 krajích, nejvíce jich připadá na Olomoucký. V Libereckém kraji podpoří ministerstvo pět projektů v hodnotě 29,3 milionu korun. Na dotacích jim rozdělí 12,1 milionu. S žádostí uspěla také obec Prysk na Českolipsku, která chce zdemolovat zchátralý objekt někdejší školy v přírodě. Dotaci na demolici zchátralých domů získaly i radnice v Chrastavě a Novém Městě pod Smrkem na Liberecku.

(čtk)