ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Památník v Pasekách bude kvůli opravě skoro dva roky uzavřen

27.03.2017

Paseky nad Jizerou (Semilsko) 27. března - Památník zapadlých vlastenců v bývalé faře v Pasekách nad Jizerou bude od dubna téměř dva roky uzavřený. Budova se bude opravovat a nové budou i expozice. ČTK to dnes řekla odborná pracovnice památníku Andrea Bariaková.

Památník je součástí Krkonošského muzea Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Na opravu bývalé fary postavené na konci 18. století získal evropskou dotaci. Obnova si vyžádá zhruba 12 milionů korun. Památník, který vznikl v roce 1958, každoročně navštěvuje bezmála 7000 lidí. Před rekonstrukcí bude naposledy přístupný tento týden od úterý do pátku, vstupné se už vybírat nebude. Návštěvníci se mohou na bývalé faře seznámit i s podobou plánovaných oprav a úprav muzea. Nová budou například okna či fasáda, bude se dělat zateplení a měnit elektroinstalace. "Samozřejmě se budou hlavně dělat a rozšiřovat expozice," dodala Bariaková.

Památník bude uzavřený do konce příštího roku. Po rekonstrukci se návštěvníci dostanou třeba i do sklepa s klenbami a nové expozice vzniknou i v patře, kde jsou nyní kancelář a depozitář. Podle Bariakové takto radikální proměnou památník prošel naposledy před více než 40 lety. Větší prostor byl měl například dostat písmák a houslař Věnceslav Metelka, jehož památce je památník věnovaný. "Jak jsme tady přetvářeli expozice, tak jsme ho pořád odsouvali, až neměl takový prostor, jaký by si zasluhoval. Takže tady pro něj vznikne úplně nová expozice," uvedla Bariaková.

Díky Metelkovi jsou krkonošské Paseky vnímány jako kolébka houslařství. Sbírka hudebních nástrojů zahrnuje práce prvních paseckých houslařů a jejich žáků až po současné houslaře ze slavných rodů Pilařů a Špidlenů. Památník také podává obraz životních osudů horalů 19. století a připomíná spisovatele Karla Václava Raise, který život v Pasekách zobrazil v románu Zapadlí vlastenci. Další nové expozice budou věnované divadlu, hudbě či horské vesnické škole z konce 19. století. V muzeu vznikne například houslařská dílna Josefa Vedrala. Zhruba sto let staré vybavení získal KRNAP loni. Věnoval je majitel domu v nizozemském Haagu, kde dílna Vedrala pocházejícího z Pasek kdysi fungovala.

(čtk)