ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Připravujeme: SOS Transgas

28.03.2017

DATUM VYSÍLÁNÍ: duben 2017

Unikátní a zároveň kontroverzní komplex budov bývalého Transgasu je ohrožen demolicí. Co si o tomto rozhodnutí současného majitele objektů myslí jejich autor, architekt Václav Aulický? A co zakladatel iniciativy Prázdé domy Petr Zeman?

I když betonové „hradby“ v podobě panelových sídlišť Praze zůstanou i do budoucna, v jejím centru pokračuje velké potírání staveb druhé poloviny 20. století. V posledních letech zanikla například bývalá tiskárna Rudého práva v ulici Na Florenci, hotel Praha na pomezí Dejvic a Střešovic a majitel v minulosti uvažoval také o demolici obchodního domu Máj. Ten nakonec přetrval, ale dost možná zůstane jedním z mála.

Ministerstvo kultury v prosinci odmítlo návrh Klubu za starou Prahu na prohlášení komplexu budov Transgas na Vinohradské třídě kulturní památkou. Rozhodnutí tak uvolnilo cestu současnému vlastníkovi k plánované demolici brutalistního unikátu. Podle ministerstva si betonový kolos ochranu nezaslouží, protože „architektonické kvality budovy nevyvažují závažné urbanistické nedostatky“.

Budovu, kde sídlilo federální ministerstvo paliv, Světová odborová federace a také ústředí plynárenské společnosti Transgas, vyprojektovali architekti Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos a Jindřich Malátek. Ačkoli se Václav Aulický v minulosti vyjádřil kladně o budově Jakuba Ciglera, která by měla „jeho“ Transgas nahradit, nad osudem původní stavby si posteskl: „Jsem z toho nešťastný. Pořád jsem pevně věřil, že nakonec to, jak je stavba hodnocená jako architektonický příklad brutalismu, převáží.“

Současný vlastník, firma HB Reavis, zdůvodňuje potřebu demolice špatným stavem původního komplexu. Míní, že zrekonstruovat nejde. „Budova je v takovém stavu, že není dále schopna jakéhokoli provozu,“ uvedl ředitel HB Reavis Petr Herman.