ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Skanzen na Veselém Kopci připravuje výstavbu repliky stodoly

25.03.2017

Vysočina (Chrudimsko) 25. března - Skanzen na Veselém Kopci připravuje výstavbu repliky stodoly se zděnými pilíři a dřevěnými výplněmi. Její podoba bude vycházet ze stodol, které se dochovaly v blízkých vesnicích. Prostor pro nový objekt ve skanzenu ještě je, řekla ČTK Ilona Vojancová, vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina, pod nějž skanzen patří.

"V letošním roce chceme připravit projektovou dokumentaci stodoly, realizovala by se v dalších letech," uvedla Vojancová.

Stodola by v budoucnu poskytla zázemí pro tesařské práce při údržbě budov. Pokud by se měl skanzen dál rozšiřovat, musel by přikoupit další pozemky. Podle Vojancové však není další rozvoj žádoucí, už nyní prohlídka trvá 70 až 90 minut, což je na hranici zájmu a udržení pozornosti návštěvníků, zvláště dětí.

Ve skanzenu v posledních letech několik památkových budov přibylo nebo byly zpřístupněny. Byla sem přemístěna truhlářská dílna z konce 19. století ze Svratouchu na Chrudimsku včetně původního vybavení, roubená kolářská dílna z 19. století nebo byl obnoven takzvaný haltýř, drobná roubená stavba pro uchovávání potravin.

Vloni se veřejnosti otevřel několik let uzavřený objekt s pilníkářskou dílnou a byla zpřístupněna hospodářská část domu čp. 4, který je v muzeu v přírodě jediný původní.

Skanzen otevřený od roku 1972 přibližuje život drobných řemeslníků a zemědělců v 19. a 20. století. Má zhruba 30 objektů, například mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejnu a pilu, které byly postaveny kolem původního náhonu, zemědělské usedlosti, sušičku lnu a ovoce, polygonální stodolu se šindelovou střechou či výměnek. Loni Veselý Kopec a menší skanzen Betlém v Hlinsku navštívilo 73.558 lidí.

(čtk)