ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Poslanci budou moci dostávat víc peněz na bydlení v Praze

25.03.2017

Praha 25. března - Poslanci by mohli dostávat více peněz na náhradách za ubytování v Praze. Zatímco dosud činil limit náhrady za ubytování 17.000 korun, nově by mohli poslanci dostávat až 20.500 korun. Navýšení limitu schválil sněmovní rozpočtový svým usnesením z letošního 22. února. Loni v listopadu výbor také schválil zvýšení limitu pro náhrady na poslanecké asistenty.

Předseda výboru Václav Votava (ČSSD) poukázal na to, že limit výše náhrady na bydlení se už deset let nezvyšoval. S podněty se na něj obraceli poslanečtí kolegové. ČTK řekl, že si nechal zpracovat přehled o vývoji nájmů v hlavním městě. "Ty nájmy šly opravdu nahoru," uvedl. Z různých návrhů pak výbor schválil navýšení o 3500 korun.

Poslanci však náhradu za ubytování nedostávají paušálně, ale jen v případě, že nebydlí v poslanecké ubytovně a navíc předloží nájemní nebo podnájemní smlouvu. Právo na tuto náhradu jim dává zákon z roku 1995, který upravuje platy ústavních činitelů i jednotlivé náhrady. Předchozí limit 17.000 korun platil od roku 2007. Při tehdejším zvyšování, kdy výbor zvýšil i limit náhrady za pronájmy poslaneckých kanceláří v regionech, argumentovali členové výboru tím, že se tyto náhrady neměnily od roku 1999.

Poslanci nyní zvýšili i limit, který dostávají na své poslance. Nově má činit 45.000 korun. Toto navýšení schválil výbor loni v listopadu na výjezdní cestě po severních Čechách. Ze zápisu z jednání vyplývá, že poslanci o tomto návrhu nediskutovali a rovnou ho hlasy všech přítomných schválili.

Výbor také letos 8. března přijal usnesení, kterým schválil převod potřebných peněz z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu Sněmovny. Letošní rozpočet Sněmovny se tak navýší celkem o 18 milionů korun. Z toho 3,6 milionu je určeno na náhrady na bydlení a 14,4 milionu na asistenty. Schválený státní rozpočet na letošní rok přidělil Sněmovně celkem 1,239 miliardy korun.

(čtk)