ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Buštěhrad dál usiluje o získání zámku, rozhodnuto není

24.03.2017

Buštěhrad 24. března - Buštěhrad na Kladensku dál usiluje o získání celého zámku, teď mu patří část, zbytek chce získat od Středočeského kraje. Dnes jednala krajská majetková komise, podle starostky Buštěhradu Daniely Javorčekové ještě nepadlo definitivní rozhodnutí. Komise pokračuje v ověřování dalších informací, řekla dnes ČTK Javorčeková.

Až bude jasné stanovisko komise, musí případné převedení na město Buštěhrad projednat ještě krajská rada a nakonec zastupitelstvo. Zcela jasno tedy nebude zřejmě dříve než v červnu. "Já budu doufat, že to nakonec dobře dopadne," řekla dnes ČTK starostka.

Zatímco část zámku patřící městu je opravená, sídlí v ní městský úřad a přibýt má i infocentrum, krajská část chátrá. Město ročně hospodaří zhruba se 40 miliony korun, proto chce na opravy využít dotace. Těm se má přizpůsobit i další možné využití zámku, uvažuje se o tom, že bude sloužit například studentům, mládeži, místním spolkům nebo seniorům.

Rekonstrukci zchátralé části buštěhradského zámku prosazoval bývalý středočeský hejtman David Rath (tehdy ČSSD), který byl nepravomocně odsouzen kvůli manipulaci se zakázkami, včetně té na opravu Buštěhradu. Minulé vedení kraje chtělo na opravu zámku využít evropské dotace, ale kvůli změně dotační politiky to podle bývalého hejtmana Miloše Petery (ČSSD) nebylo možné. Cena oprav se odhaduje na 100 milionů korun.

(čtk)