ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pod hradem Veveří usadili dvě nové lávky

22.03.2017

Brno 22. března - Brněnský dopravní podnik dnes usadil pomocí jeřábu na nové zastávce lodní dopravy pod hradem Veveří dvě dřevěné lávky. Jedna je zastřešená a dlouhá 28 metrů, o hmotnosti 19 tun, druhá je nezastřešená o délce 9,5 metru. Nová zastávka umožní výrazně jednodušší a komfortnější výstup a nástup, dosud bylo nutné zdolávat vysoké schody ve skále, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová. Zastávka se také nachází blíž hradu.

Zastávka pod hradem patří k nejvytíženějším. Lidé spojují plavbu lodí často s prohlídkou hradu, který stojí v prudkém kopci nad hladinou přehrady. Cestující si budou moct novou zastávku vyzkoušet při zahájení plavební sezony v sobotu 29. dubna.

"Práce za deset milionů korun jsou téměř hotové. Zbývají ještě namontovat lavičky a udělat další drobnosti, aby místo sloužilo i pro posezení a odpočinek. Částečně bylo také potřeba zasypat zátoku, ale hráz je umístěna tak, aby nenarušila přírodní charakter zátoky v pohledech z nedalekého mostu přes nádrž. Uvažujeme také o umístění informačních tabulí s popisem místa, jeho historií a místní faunou a flórou," uvedla Lukšová.

O plavbu lodí po přehradě je v posledních letech čím dál větší zájem, loni lodě převezly 240.000 lidí, nejvíce za 19 let. O rok dříve dopravní podnik udělal novou zastávku na Kozí horce. Cílem je staré a bariérové zastávky nahradit bezbariérovými, aby byly přístupné nejen lidem na vozíčku, ale také například rodinám s dětmi v kočárku.

(čtk)