ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Památkáři připravují opravu hospodářských budov u zámku Hrádek

21.03.2017

Nechanice (Královéhradecko) 21. března - Památkáři plánují první etapu opravy roky nevyužívané hospodářské budovy u Hrádku u Nechanic na Hradecku. Práce na rekonstrukci zhruba za 100 milionů korun by mohly v případě získání dotace začít nejdříve v letech 2018 a 2019. Novinářům to dnes řekl kastelán zámku Martin Rejman.

První část oprav chátrající budovy by měla zahrnovat úpravu bývalé zámecké jízdárny, divadla a přilehlých prostor. "Jízdárna by měla do budoucna sloužit jako multifunkční prostor na nejrůznější akce, a to jak na výstavy, svatby či trhy pod střechou, například při vánočním období," řekl Rejman. Prostor by mohl sloužit také pro kongresy a společenské akce.

Zámecké divadlo by mělo mít po opravě kapacitu minimálně pět desítek návštěvníků, kromě divadelních představení by se tam mohly konat i koncerty. Rekonstrukce se má týkat i prostor bývalých kočároven. "V druhé etapě počítáme s opravou zbývající části hospodářských prostor, v třetí bychom chtěli opravit dům zahradníka," řekl Rejman. V druhé etapě by měly být například opravené prostory pro depozitáře.

Stavbaři už na zámku Hrádek u Nechanic pracují, do konce roku by měli dokončit opravu fasády na východním křídle zámku. "Všechno je připraveno na to, aby se i v poslední části vrátila původní červená barva omítky," řekl Rejman. Opravy fasády na zámku začaly v roce 2001, nyní stavbaři pracují na poslední části východního křídla. Další stavební zásahy čekají nadzemní terasy, kterými zatéká. "Opravy by měly začít letos nebo nejpozději příští rok," řekl kastelán.

Hrádek u Nechanic dal postavit v letech 1839 až 1857 František Arnošt hrabě z Harrachu jako své reprezentační a letní sídlo ve stylu tudorské gotiky. Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení.

(čtk)