ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Karviná odkoupí chátrající domy na náměstí, opraví je

21.03.2017

Karviná 21. března - Karvinští zastupitelé dnes rozhodli, že město odkoupí tři chátrající historické domy v památkové zóně Masarykova náměstí. Návrh rady města podpořilo 38 z 39 přítomných zastupitelů, řekla ČTK mluvčí radnice Šárka Swiderová. Za objekty město zaplatí 9,8 milionu korun a chystá jejich obnovu.

Stav nevyužívaných a dlouhodobě neudržovaných domů v jednom z rohů náměstí v centru veřejnost dlouhodobě kritizuje. Radnice ale podle mluvčí nemohla soukromého vlastníka přimět, aby domy opravil. "Majitel zajistil základní údržbu, ale jen v minimální míře. Domy jsou v památkové zóně, samy památkami nejsou, ale platí pro ně přísná pravidla památkové péče," uvedla mluvčí.

Podle náměstka primátora Jana Wolfa (ČSSD) poslední stavební povolení majitelům vypršelo na jaře 2014 a nepožádali o nové. Stavební úřad tedy průběžně nařizoval opatření vedoucí především k zajištění bezpečnosti v okolí domů. "Hrozilo i to, že by radnice kvůli dalšímu chátrání sama musela do záchovné údržby domů investovat, což je v případě jiného vlastníka velmi neefektivní," řekla mluvčí. Město tedy začalo jednat o odkoupení objektů, které nakonec získá zhruba za třetinu původní ceny, která byla 28 milionů korun.

"Koupit domy je dnes prakticky jediné řešení, jak je zachránit a vrátit náměstí jeho ráz," uvedl primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Město chce, aby renovace byla úsporná. Neplánuje proto změnu dispozic domů. Pravděpodobně budou využity podobně jako v minulosti, kdy prostory sloužily převážně jako kanceláře. V jednom z objektů by se měla otevřít městská expozice hornictví. Na rekonstrukci chce Karviná získat dotace.

(čtk)