ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Spor o vilu na Černopolní bude řešit ministerstvo kultury

20.03.2017

Brno 20. března - Ministerstvo kultury zahájilo správní řízení, ve kterém zváží, zda historickou vilu v Brně v Černopolní ulici 37 vyhlásí za kulturní památku. ČTK to řekl Jiří Slavík z odboru památkové péče ministerstva kultury. Vlastník nemovitosti chce historický objekt přestavět na pětipatrový dům, podle starosty městské části Brno-sever Martina Malečka to nyní nelze.

"Nejprve musí rozhodnout ministerstvo, zda je, či není tato vila kulturní památkou. Odpověď na otázku, zda vůbec a jak bude vila přestavěna, se tedy zatím odkládá. Není jasné, na jak dlouho, ministerstvu zákon žádnou lhůtu na rozhodnutí neukládá," uvedl Maleček.

Bez prohlášení objektu kulturní památkou stavební úřad jako orgán státní správy ani městská část jako samospráva podle starosty nemůže nařídit nebo vyžadovat, aby vlastník zachoval vilu a pouze ji rekonstruoval.

Majestátní historický dům stojí jen kousek od vily Tugendhat. První vily v okolí vznikaly už od 60. let 19. století, šlo často o vily bohatých průmyslníků a osobností veřejného života. Oblast tzv. Belvederu ve svahu nad Lužánkami se ukázala být příhodným místem pro takovou zástavbu.

Vila, která je předmětem sporu v dnešní Černopolní ulici vznikla někdy mezi lety 1900 až 1909. Štítky se sovami na hlavním průčelí mohou prozrazovat, že jde o vilu bohatších průmyslníků s vlastním znakem. Skutečný význam této neobvyklé výzdoby je ale nejasný. Suterén vily sloužil nejspíše jako byt služky s prádelnou a dalšími provozy.

"Ve zvýšeném přízemí byl hlavní byt majitele, další byt byl rovněž v patře. Objekt se tedy jeví jako dvougenerační vila. Objekt má dochováno náročně zdobené schodiště, dlažby a velkou většinu okenních i dveřních výplní z doby výstavby. Podobných staveb na historických předměstích Brna není mnoho," uvedl Matěj Kruntorád z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

(čtk)