ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zdice usilují o rozhlednu, jejíž výstavbu zrušilo vedení kraje

20.03.2017

Zdice (Berounsko) 20. března - Zdice na Berounsku chtějí dokončit projekt rozhledny na vrchu Knihov, který připravovalo bývalé vedení kraje a současná krajská koalice ho zrušila. Pokud hejtmanství svůj postoj nepřehodnotí, chce město projekt převzít a pokusí se na něj sehnat prostředky, řekl ČTK místostarosta Přemysl Landa (ČSSD). Podle krajského radního pro regionální rozvoj Věslava Michalika (STAN) se postoj kraje nezměnil, hejtmanství ale může městu postoupit projektovou dokumentaci.

Stavbu na vrchu Knihov schválilo zastupitelstvo za éry ČSSD a KSČM. Nová koalice ANO, STAN, ODS a tří nezařazených zastupitelů projekt za 13 milionů korun označila za lokální investici, která nemá z hlediska celého kraje strategický význam, a zastavila ho. Hejtmančin náměstek pro cestovní ruch Vít Rakušan (STAN) uvedl, že kraj není v takové kondici, aby si mohl dovolit dotovat ryze lokální akce.

Landa poukázal na to, že firma zahájila přípravné práce a měla přichystanou cestu pro těžkou techniku. Do akce byly podle něj už investovány asi dva miliony korun, samotná rozhledna by stála kolem pěti milionů. "Když nám řeknou, že to kraj nebude realizovat, my si ten projekt stáhneme pod sebe a budeme zkoušet další dotační tituly, kde bychom mohli uspět," dodal Landa.

Michalik uvedl, že se minulý týden sešel se starostou Zdic Antonínem Sklenářem (ČSSD), ale jednali spíše o školství a Knihova se dotkli jen okrajově. "Samozřejmě pokud se dohodnou, že v tom chtějí pokračovat, tak jsme připraveni převést projektovou dokumentaci na ně a bavit se o tom, co dál," řekl Michalik. Upozornil na to, že smluvní vztah s firmou, která měla rozhlednu stavět, byl už ukončen.

Bývalý náměstek pro regionální rozvoj Karel Horčička (ČSSD) tvrdí, že projekt měl z hlediska celého kraje svou logiku. Podle něj to byl kamínek v mozaice, kde byl třeba i sportovně-rekreační areál Vrchbělá v bývalém vojenském prostoru Ralsko nebo rozhledna Čížovka u Kněžmostu na Mladoboleslavsku. Rakušan naopak míní, že jde o investici, kterou by sice přivítali místní lidé, ale z hlediska celého regionu nemá opodstatnění.

(čtk)