ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Amádeus jedná s Plzní o stavbě, s městem se ale stále soudí

17.03.2017

Plzeň 17. března - Město Plzeň už pět měsíců jedná s pražskou developerskou firmou Amádeus o podobě zástavby území po zbořeném domu kultury v centru. Amádeus se ale zároveň stále soudí s městem o náhradu škody za neuskutečněný původní projekt velkého obchodního centra, které Plzeňané před čtyřmi lety odmítli v referendu. Druhoinstanční řízení u krajského soudu bude 5. dubna, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Doufá, že Plzeň stejně jako u městského soudu uspěje, a nebude muset platit požadovaných 1,85 miliardy Kč. Město se podle primátora nedopustilo ničeho, čím by developera poškodilo. Krajský soud by měl definitivně rozhodnout. "Může být ještě dovolání, ale to nemá odkladný účinek," řekl.

Amádeaus chtěl v letech 2008 až 2014 postavit rozsáhlý objekt za 2,5 miliardy korun poblíž centra města. Výsledky referenda ale zavázaly radnici, aby podnikla všechny kroky proti stavbě. Developer podal předloni v lednu na město žalobu. Domáhá se náhrady škody za zmařený projekt a ušlý zisk. Soud začal v září roku 2015.

Zrzavecký doufá v to, že soud označí žalobu na město za neoprávněnou. Je ale rád, že obě strany spolu od října intenzivně diskutují. "Pokud bychom s nimi nejednali, tak oni (Amádeus) mohou získat výhodu u soudu. Protože tvrdí, že zmařená investice je kvůli tomu, že podle nich měníme neustále názor a že s nimi nechceme jednat," řekl primátor. Cílem města je zastavět 2,4hektarovou volnou plochu, na níž volně parkují auta. "Je v rukou soukromého investora a my s ním musíme jednat," uvedl.

Loni v říjnu si primátor, jeho náměstkové, předseda představenstva investora, právníci a zástupci úřadu určili základní mantinely spolupráce. "A pak to bylo předáno do takzvané pracovní skupiny, řekněme o jeden stupeň níže," uvedl. Jsou tam především zástupci městského útvaru koncepce a rozvoje a architekti obou stran.

Pro plochu mezi ulicemi Americká a Sirková, jejíž částí je také pozemek původně určený pro stavbu kontroverzního obchodního domu, se nyní připravuje územní studie, která naváže na loni schválený nový územní plán. "Její součástí bude detailnější definice území," uvedl Zrzavecký. Studie, bez níž nelze území zastavět, by měla být hotová do konce roku. Pokud bude Amádeu vyhovovat, projekt obchodů přepracuje.

"Amádeus má jedinou šanci ovlivnit to, co na území budou moci postavit, když u té studie budou. To samozřejmě chtějí," řekl primátor. Na úvodní schůzce loni definoval Amádeus své představy, jak by území chtěl zastavět. To už je podle primátora v souladu s tím, co město chtělo. "Tedy to hmotové členění, bulváry, propojení na centrum města, lávka přes řeku a multifunkce, už to není o jednom baráku," dodal.

(čtk)