ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V hradeckém kraji čekají opravy 21 památek v havarijním stavu

17.03.2017

Josefov (Náchodsko) 17. března - V Královéhradeckém kraji čeká letos oprava 21 památek, které jsou v havarijním stavu. Ministerstvo kultury uvolnilo na opravy v kraji 6,2 milionu korun. Opraví se několik kostelů, zeď u zámku v Potštejně a další objekty. ČTK o tom informovala Eva Macková z josefovského pracoviště Národního památkového ústavu.

Například kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově na Náchodsku čeká statické zajištění věže, která by se jinak mohla zřítit. Na poustevně u kostela Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují, která je poškozená dřevomorkou, bude letos dokončena oprava střešní konstrukce a položen štípaný šindel.

Stavbaři opraví také hospodářskou budovu zájezdního hostince v Soběrazi, kde jsou silně narušené konstrukce krovu a stropu. "V letošním roce bude dokončena obnova evangelické školy v Bělči a zároveň je třeba nahradit dožilý krov hospodářského stavení v areálu školy. Zámek v Potštejně je od roku 2005 vzorně rekonstruován, ale ohradní zeď parku, která trpí rušným provozem na přilehlé silnici, se sesouvá. Je třeba ji zcela rozebrat a znovu vyzdít," uvedla Macková.

Vlastníci památek v Královéhradeckém kraji letos poslali 28 žádostí o dotaci v celkové výši 12,3 milionu korun, komise doporučila podpořit 21 žádostí. Podpora se pohybuje od 150.000 do 450.000 korun, osm žádostí získá podporu v plné výši.

(čtk)