ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Náměstí Dukelských hrdinů v Pardubicích se dočká rekonstrukce

17.03.2017

Pardubice 17. března (ČTK) - Náměstí Dukelských hrdinů v Pardubicích se po desítkách let dočká rekonstrukce. Městský obvod opraví rozbitou betonovou plochu, která je plná výmolů, a také chce změnit pravidla parkování. Na stavbu, která začne v červnu nebo červenci, má připraveno 12 milionů korun. ČTK to dnes řekl starosta městského obvodu V. Jiří Rejda (ANO).

"Jsem optimista. Na Vánoce bychom už na náměstí mohli rozsvěcet stromeček," řekl Rejda.

Betonová plocha bude dále sloužit jako parkoviště, parkování na chodnících by ale mělo skončit. Radnice náměstí osadí zelení v květináčích, aby se v případě dalších rekonstrukcí daly přesunout. Starosta odhaduje, že v centru sídliště zůstane stovka parkovacích míst. Plocha ale zároveň budou sloužit jako místo pro pořádání kulturních akcí.

Obdélníkové náměstí z roku 1946, které má délku asi čtvrt kilometru, v minulosti sloužilo mimo jiné k vojenským přehlídkám. Dřívější projekty na rekonstrukci náměstí odhadovaly náklady v desítkách milionů korun. Uvažovalo se i o podzemním parkovišti.

Radnice navrhla úspornější verzi, většinu peněz uspořila z rozpočtu, dva miliony korun dostane od magistrátu. Zdarma též využije žulovou dlažbu, kterou mají deponovanou z jiných staveb Služby města Pardubic. V době oprav si řidiči musí najít jiné místo na parkování v okolních ulicích.

"Bývalí starostové se snažili prosadit své projekty, ale bohužel byly příliš drahé a nebyly na to finance," řekla vedoucí investičního a správního odboru Alena Chuchlíková.

"Je to hrozná ostuda. Náměstí nevypadá hezky. Bydlím na Dukle léta, žiji tu od pětapadesátého roku. Dukla si zaslouží něco lepšího," řekla ČTK obyvatelka sídliště Jaroslava Černíková.

Ještě před rekonstrukcí náměstí budou na sídlišti pracovat vodárny. Opraví místní komunikaci vedoucí podél domů a restaurace Letka, protože plánují výměnu kanalizační sítě. Dvě zelené plochy s památníky Jana Kašpara a pomníku padlých letců, které náměstí lemují, zatím radnice rekonstruovat nebude.

(čtk)