ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Židlochovicích u Brna chystají přestupní terminál

16.03.2017

Židlochovice (Brněnsko) 16. března - V Židlochovicích na Brněnsku očekávají na konci letošního roku, či příští rok na jaře začátek stavby nového dopravního terminálu za zhruba 90 milionů korun. Stát bude u bývalého vlakového nádraží. ČTK to řekl starosta Jan Vitula (TOP 09). Po téměř 40 letech od zastavení provozu vlaků z Hrušovan do Židlochovic připravuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) obnovu trati.

Židlochovická radnice již vybrala projektanta, který zpracovává dokumentaci pro stavební povolení. "Do prázdnin chceme předat projekt a žádat o dotace. Předpokládám, že bychom je měli získat. Postaveno musí být do konce příštího roku," řekl Vitula.

Podle něj to bude poměrně rozsáhlá, avšak technicky nepříliš náročná stavba. Bude zahrnovat nová autobusová stání u vlakového nádraží, přestavět se musí také současné autobusové nádraží. "Zatímco nyní jezdí většina autobusů směrem na Brno, nyní budou všechny pokračovat k nádraží," uvedl Vitula. U nádraží budou také dvě parkoviště park&ride, tedy pro přestup mezi osobními auty a hromadnou dopravou. Pokud se podaří výkup jednoho objektu k demolici, mělo by vzniknout 70 parkovacích míst.

Nádražní budovu opraví město z části, polovina totiž bude sloužit cestujícím. Druhou polovinu bude využívat SŽDC pro obsluhu trati. Podle Vituly by se příští rok mohly rozjet stavební práce i na samotné trati, která přinese lidem ze Židlochovic možnost přímého vlakového spojení s Brnem. Předpokládá se také změna přestupních vazeb dále ze Židlochovic, kde se bude přestupovat na autobusy směrem od Brna. Železniční doprava přinese cestujícím mírné zrychlení a především výrazné zvýšení pravidelnosti.

(čtk)