ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Polská vláda postaví nové letiště s kapacitou až 50 milionů lidí

16.03.2017

Varšava 16. března - Polská vláda chce nedaleko Varšavy postavit nový letištní komplex. Nové letiště s kapacitou až 50 milionů cestujících ročně by mělo začít fungovat zhruba za 10 let. Polsko do něj hodlá investovat přibližně sedm miliard eur (asi 189 miliard korun), informovala o tom agentura Reuters.

Letiště by mělo stát mezi Varšavou a dalším velkoměstem Lodž, které leží asi 120 kilometrů jihozápadně od metropole. Projekt počítá i s výstavbou silničního a železničního spojení. Kvůli novému komplexu by se některá letiště ve středním Polsku zavřela.

Plán na nový letištní komplex podpořily především polské státní aerolinie LOT, které v roce 2012 zachránila před bankrotem státní dotace. "Polsko potřebuje nové letiště, aby se stalo regionálním tranzitním centrem," řekl ředitel LOTu Rafal Milczarski. Komplex podle něj pomůže i rozvoji polského trhu a ekonomiky.

Kritici, mezi nimi i vedoucí na polském trhu nízkonákladové aerolinie Ryanair, projekt považují za předražený a neschopný života. Přirovnávají ho k projektu nového letiště v Berlíně, jehož výstavbu provázejí velké komplikace.

V současné době mezi nejvytíženější letiště ve střední Evropě patří i pražské Letiště Václava Havla. Za minulý rok odbavilo přes 13 milionů cestujících. Novému polskému komplexu by tak do budoucna příliš konkurovat nemohlo.

Dosud největší polský vzdušný přístav, varšavské letiště Fryderyka Chopina, vloni odbavilo téměř 11,5 milionů cestujících.

(čtk)