ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Na opravy památek na Vysočině letos bude 22 milionů

16.03.2017

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 16. března - Na opravy památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) na Vysočině letos bude určeno zhruba 22 milionů korun. Loni to bylo kolem pěti milionů. Nejvíc, kolem 13 milionů, se bude investovat na hradě Lipnici. Novinářům to dnes řekl ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec. NPÚ také v polovině března podal žádost o finanční podporu obnovy zámku v Telči za téměř 212 milionů korun z evropských peněz.

Na hradě Lipnici letos začala obnova nádvoří a přístupové cesty. Zároveň se pracuje na obnově druhého patra Thurnovského paláce, věže Samson a vrátnice včetně fasád paláce. "Práce budou trvat po celý rok, ale jen minimálně omezí návštěvnický provoz," uvedl kastelán Marek Hanzlík. Je připravena také obnova fasád kostela sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, který má hrad Lipnice ve správě.

Na zámku v Náměšti nad Oslavou pokračuje restaurování arkád a renesančního arkýře a obnova fasád hlavního nádvoří a vstupního průčelí. Rozpočet akce činí sedm milionů korun. V Telči by mělo být v květnu dokončeno statické zajištění vstupní brány do zámku. Zámek v Jaroměřicích plánuje obnovu lávky v zámeckém parku a opravu komínů a omítek ohradní zdi.

NPÚ také žádá o evropské peníze z programu IROP na projekt Státní zámek Telč - Růže Vysočiny. "Do roku 2022 by na zámku v Telči mělo vzniknout nové návštěvnické centrum, zámecké muzeum a nově instalovaný depozitář. V provozu bude nová celoroční prohlídková trasa. Počítá se také s obnovou zámecké zahrady s kašnou a přilehlých arkád," přiblížil Pavelec projekt obnovy památky zapsané na seznam evropského dědictví UNESCO.

(čtk)