ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Areál bývalých skláren v Jihlavě je na prodej

16.03.2017

Jihlava 16. března - Areál bývalých skláren Bohemia v Jihlavě - Antonínově Dole je na prodej za 32,7 milionu korun. Výroba skla tam skončila před deseti lety. Nyní je část areálu s pozemky o rozloze téměř 98.000 metrů čtverečních v pronájmu. ČTK to dnes sdělila realitní a investiční společnost Naxos, která výběrové řízení na prodej bývalé továrny v těchto dnech vyhlásila. První kolo výběrového řízení končí 26. dubna.

Podle zástupců Naxosu se jedná o největší nyní prodávaný průmyslový areál na Vysočině. První zájemci se podle nich už objevili. "Tento areál je atraktivní především díky své poloze hned u dálnice D1, na polovině cesty z Prahy do Brna," uvedl Petr Vácha, který se stará o prodej sklárny. Většina budov pochází ze 70. a 80. let minulého století. Podle něj je jednou z možností, budovy zbourat, a na jejich místě postavit moderní areál.

Sklárnu v Antonínově Dole založil v roce 1845 bavorský podnikatel Karl Anton Ascherl. Později ji získal známý český výrobce - Sklárny Bohemia. V době, kdy se jihlavskému závodu dařilo nejvíce, v něm pracovalo téměř 1200 lidí. Po ukončení sklářské výroby v roce 2007 vznikl v areálu Jihlava Business Park, který využívají různé firmy k výrobě, skladování či administrativě. Prostory jsou obsazeny ze 60 procent, nájmy ročně vynáší 4,4 milionu korun, uvedla firma Naxos.

Sklárny vlastnila od roku 2003 společnost Burson Properties. Ještě v roce 2006 v nich zaměstnávala kolem 600 lidí. Tato firma je v likvidaci a loni na sebe podala insolvenční návrh. Krajský soud v Brně v květnu rozhodl o úpadku firmy, na její majetek byl prohlášen konkurz. Dluhy společnosti se podle zveřejněných údajů pohybují kolem 200 milionů korun, hodnota jejího nemovitého majetku byla podle znaleckých posudků vyčíslena na 42,5 milionu.

(čtk)