ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno zrekonstruuje pobočku Knihovny Jiřího Mahena

14.03.2017

Brno 14. března - Brno za 21 milionů korun zrekonstruuje pobočku Knihovny Jiřího Mahena v městské části Bystrc. Práce by mohly začít v létě a skončit za rok, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Podle něj je stav budovy špatný, ale díky rekonstrukci bude sloužit další desítky let.

Brněnští radní hledají firmu, která práce provede. "Objekt je dneska stavebně i technicky takříkajíc za zenitem. Zateplíme obvodový plášť i střechu, vyměníme okna i dveře a kompletně zrekonstruujeme vnitřní rozvody včetně nové vzduchotechniky," řekl Mrázek.

Knihovnu čekají také dispoziční úpravy a zastřešení vnitřního atria světlíkem, který slouží jako prosvětlovacích prvek. "Už ze všech těch prací je zřejmé, že je to kompletní rekonstrukce. Slibujeme si od toho, že knihovna bude jako nová a může sloužit návštěvníkům další desítky let," uvedl Mrázek. Projekt je spolufinancovaný z operačního programu Životní prostředí. Předpokládaná výše dotace je bezmála tři miliony korun, zbytek zaplatí město.

Knihovnu Jiřího Mahena v Brně zřizuje od roku 1921 Brno. Je největší veřejnou městskou knihovnou na Moravě. Ve svém fondu má na 800.000 knih všech žánrů. Podle informací z webu knihovny se v ní za rok zaregistruje na 40.000 čtenářů, kteří uskuteční přes 600.000 návštěv a asi dva miliony výpůjček. Knihovna na území města provozuje zhruba 30 poboček. Hlavní budovu v Kobližné ulici město před několika lety přestavělo za 25 milionů korun. Za peníze v ní vznikl například nový sál pro 100 lidí, ale knihovna také rozšířila služby i provozní dobu.

(čtk)