ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Frýdek-Místek odkoupí dům bývalé Moravia Banky

13.03.2017

Frýdek-Místek 13. března - Město Frýdek-Místek za 13,5 milionu korun odkoupí historický objekt a okolní pozemky v blízkosti bývalého autobusového nádraží. Rozhodli o tom na dnešním jednání městští zastupitelé. Budova, která byla v minulosti sídlem Moravia Banky, sousedí s Národním domem, jehož rekonstrukci spolu s dostavbou víceúčelového sálu město plánuje.

"K nabytí (někdejší) Moravia Banky je více důvodů. Za prvé je to architektonická hodnota..., je to jeden z těch významných domů, který by měl být zachovaný do budoucna. Je to v majetku soukromého subjektu a ten nemá peníze ani na opravu ani na to, aby z toho něco smysluplného utvořil," řekl novinářům primátor Michal Pobucký (ČSSD).

Připomněl, že objekt je v sousedství Národního domu a oba objekty by se tak mohly obdobně jako v minulosti propojit. "Mohly by se tam tak pořádat další kulturní akce," řekl Pobucký. Dodal, že městu se kupní cenu podařilo snížit, ještě před několika lety přesahovala 20 milionů korun a vyšší hodnotu má objekt i podle znaleckého posudku.

Náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše město F-M) novinářům řekl, že Národní dům je ve špatném stavu. "Zadali jsme stavebně-technický posudek a zjistili jsme, že tam je problém s krovem. Vinou dlouhodobého zatékání je tam dřevomorka, což je v podstatě asi nejhorší druh dřevokazné houby, samozřejmě to má vliv na statiku a tak dále," řekl Kajzar.

Podle něj je renovace Národního domu pro město prioritou. Při té příležitosti už by město opravilo i objekt někdejší Moravia Banky a dostavělo multifunkční sál s kapacitou 450 míst. "Zadali jsme malou studii za asi 30.000 korun, abychom ověřili, zda se tam ten sál do zadního traktu vejde," uvedl Kajzar.

Jak nákladná by modernizace a dostavba mohla být, město zatím přesně neví. Očekává, že by to mělo být kolem 200 milionů korun. Město by chtělo připravit podrobnější studii, která má ukázat i výši nákladů. Teprve na jejím základě by se zastupitelé měli rozhodnout, zda renovaci Národního domu podpoří.

(čtk)