ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Tajuplná záložní nemocnice má být prodána za 26 milionů

13.03.2017

Hředle (Berounsko) 13. března - Bývalá záložní nemocnice v Hředlích na Berounsku, postavená pro případ války či epidemie, má být prodána za 26,2 milionu korun. Cenu nabídl jediný zájemce, který se přihlásil do výběrového řízení na prodej zařízení, sdělil dnes ČTK Ondřej Kuropata z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Nemocniční komplex zahrnuje osm budov a pozemky o výměře přes dva hektary. Areál v udržovaném stavu je na území Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, jen pár minut jízdy autem od sjezdu z dálnice D5.

"Nabídka, kterou podala právnická osoba, splnila všechny podmínky výběrového řízení," uvedl Kuropata. Kdo by měl být novým vlastníkem, neupřesnil. Obec neměla podle starosty Františka Čermáka (nez. za ODS) dost peněz na to, aby areál získala. "Neměli jsme na to finance, abychom to koupili. Uvidíme, jak to bude fungovat dál," řekl dnes Čermák ČTK.

Vojenskou nemocnici dala postavit v 70. letech tehdejší československá vláda pro případ vypuknutí války. V době hrozby ptačí chřipky kolem roku 2005 byl areál převeden na organizaci Zdravotní zabezpečení krizových stavů a měl sloužit jako záložní nemocnice s kapacitou až 500 míst. V zařízení se však nikdy neléčil jediný pacient.

V minulosti areál využívali například filmaři při natáčení detektivního seriálu Svět pod hlavou, který nedávno vysílala Česká televize. "Filmaři tam byli někdy na podzim, jinak to byla záložní nemocnice. Byl tam uskladněný materiál pro případ ohrožení a tak," uvedl Čermák.

ÚZSVM převzal nevyužívané zařízení od ministerstva zdravotnictví na základě usnesení vlády, která v červnu 2015 rozhodla o změně příslušnosti hospodaření s tímto státním majetkem. Nemovitost byla nabídnuta ostatním státním institucím, žádná z nich o ni neprojevila zájem. Úřad proto vyhlásil výběrové řízení s aukcí na prodej areálu.

(čtk)