ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kousek od školky v ústeckých Předlicích se zřítila část domu

13.03.2017

Ústí nad Labem 13. března - V ústecké čtvrti Předlice se o víkendu zřítila část soukromého bytového domu. Dům je jen několik metrů od místní mateřské školy, radnice kvůli tomu omezila vstup na školní zahradu, řekla ČTK mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. O osudu budovy rozhodne statik. V Předlicích je řada domů v havarijním stavu, tento mezi ně ale nepatřil.

Kvůli havárii radnice dočasně omezí provoz na zahradě mateřské školy, samotné školce nebezpečí podle vedoucího stavebního úřadu Vlastimila Hudečka nehrozí. "Vzhledem k tomu, že objekt školky se nachází v dostatečné vzdálenosti od části zříceného domu, ohrožení stavebně technického stavu objektu školky nehrozí. Do zahrady školky po dohodě s městskou policií bude omezen přístup," řekl ČTK Hudeček.

Podle stavebního úřadu dům nebyl v seznamu objektů v havarijním stavu. "Nepatřil do seznamu problémových objektů v Předlicích, naopak byl ještě v nedávné době obydlen. Objekt byl v rámci práce stavebního odboru monitorován a jeho stavebně technický stav odpovídal stáří objektu," uvedl Hudeček. Dodal, že majitel po vystěhování nájemníků dům uklidil a zabezpečil. Teď se úředníci snaží vlastníka objektu sehnat. Podle Macové dnes nebyl k zastižení.

Proč se část domu zřítila, zjišťují vyšetřovatelé. "Důvodem sesuvu nebyl patrně špatný stav budovy, ale zahoření," doplnila Macová.

O tom, co bude s domem dál, rozhodne statik. "Stavební odbor ihned zajistí statika, který stavebně technický stav objektu zhodnotí a navrhne způsob zajištění nebo odstranění objektu. Prvotně je toto povinnost vlastníka objektu," dodal Hudeček.

Město už v minulosti nechalo zbourat některé domy, které ohrožovaly okolí nejen v Předlicích, ale například i ve čtvrti Krásné Březno. Náklady po majitelích vymáhá. Podle dřívější analýzy organizace Člověk v tísni zůstávají v Předlicích asi čtyři desítky domů v havarijním stavu. Organizace zkoumala stav všech obytných domů v této lokalitě od loňského podzimu. Podle neziskových organizací začaly problémy s předlickými domy poté, co je město v několika vlnách privatizovalo. Domy pak často měnily majitele, část z nich se stala terčem úvěrových podvodů skupiny z Královéhradeckého kraje. Většina vlastníků je pro úřady nedohledatelná.

(čtk)