ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha investuje do protipovodňové ochrany Výtoně

13.03.2017

Praha 13. března - Praha investuje 13 milionů korun do protipovodňové ochrany Výtoně. Kolem potoka Botiče by měly být nově mobilní zábrany, upraví se i jeho svedení to trubek. Investici dnes schválili pražští radní. Botič je největším z pražských potoků, které se vlévají do Vltavy. Při povodních v roce 2013 zatopil Hostivař a Záběhlice.

Plánované úpravy se týkají konce toku před jeho ústím do Vltavy. Okolí potoka dosud chránily jen pytle s pískem, nahradí je klasické hliníkové mobilní zábrany. Město na ně vyčlenilo 7,1 milionu korun.

Za dalších 5,1 milionu korun bude upraven výtok v místech, kde potok teče trubkou. "Další fází je řešení výtoku Botiče, aby nedocházelo ke škodám při vzdouvání vody v nezatrubněné části v ulici Na Slupi," doplnila radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Město pravidelně investuje i do oprav a rozšíření protipovodňových opatření na Vltavě. Minulý týden radní souhlasili s navýšením ochrany Starého Města a Josefova. Ochrana centra města se začala budovat v roce 1998. V roce 2002 ale voda prosakovala pod některými hrazeními.

Další velká povodeň přišla v roce 2013 a mobilní bariéry chránily velkou část města. Kromě nich se na dalších místech využívají třeba i gumové vaky plněné vodou, hráze ze zeminy či protipovodňové stěny ze železobetonu. Jinde ke zmírnění záplavové vlny slouží suché poldry.

Některá území jako Lahovice a Lahovičky zůstávají bez ochrany. Na nedostatečnou upozorňují také starostové v okolí Rokytky.

(čtk)