ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pačejov připravuje tři bytové zóny

11.03.2017

Pačejov (Klatovsko) 11. března - Pačejov v centru lokality zvažovaného hlubinného úložiště připravuje tři bytové zóny. Jsou součástí nově schváleného územního plánu obce. Půjde o první rozvojové plochy od roku 1989, řekl ČTK starosta Jan Vařička.

Lokalitu kolem Pačejova stát už před 15 lety vytipoval jako jednu ze sedmi možných pro úložiště jaderného odpadu. Definitivní místo má být známé do roku 2025, Počet obyvatel, necelých 800, stagnuje. "V rozvoji se tak trochu přešlapuje na místě, protože se neví, co bude. A ti lidé, kteří by tam třeba měli zájem pořídit chalupu nebo si postavit, tak to velice zvažují a často se nám stane, že se přijdou informovat na obecní úřad a pak už je víckrát nevidíme," uvedl.

Obec má ve všech pěti částech vodovod a opravila komunikace. Chybí jí ale kanalizace a čistírna odpadních vod. Letos na ně podá žádost o územní rozhodnutí a příští rok požádá o dotace. Půjde o akci za 50 až 60 milionů Kč, ze svého může dát nejvíce pětinu. Pačejov potřebuje dvě čistírny ve vsi a na nádraží, protože obec je nejvyšším bodem na trati z Plzně do Českých Budějovic. "Takže část kanalizace budeme stavět jako gravitační a část jako tlakovou. Budeme muset přečerpávat, protože naše obce jsou skloněné na obě dvě strany," uvedl.

Poté začne připravovat parcely. Na současných dvou lokalitách je jich 18, všechny pozemky zatím nejsou obecní. "Až přijde ta chvíle, tak budeme jednat s vlastníky," uvedl starosta. Obec nyní připravuje první změnu územního plánu, kam přidá další zónu.

Pačejov s ročním rozpočtem kolem 12 milionů korun, může dát ročně do rozvoje tak čtvrtinu; loni získala téměř tři miliony korun dotací, za něž opravila fasádu na škole a vyměnila okna, opravila zchátralou hřbitovní zeď, do všech pěti vesnic instalovala turistické přístřešky, opravila silnice, střechy na obecních objektech.

(čtk)