ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V kostele svatého Josefa uložili poselství pro budoucí generace

09.03.2017

Brno 9. března - Dokumenty a předměty připomínající dnešní dobu nechal dnes do makovice věže kostela svatého Josefa v centru Brna vložit administrátor farnosti Serhij Mackula. Spolu s nimi se na původní místo vrátily i starší schránky, které byly loni v listopadu při rekonstrukci z makovice vyjmuty.

Nové schránky obsahují církevní noviny a časopisy, řeckokatolický kalendář, stručné dějiny řeckokatolické církve v Česku i dnešní bankovky a mince. Podle Mackuly je obsah schránek poselstvím pro budoucí generace. "Důraz jsme kladli na dějiny naší farnosti a církve," řekl.

Při rekonstrukci střechy kostela byly v listopadu vyjmuty starší schránky pocházející z let 1978, 1864 a 1720, uvedla Marie Plevová z Diecézního archivu Biskupství brněnského. Ve schránkách se skrýval dobový tisk, peníze, pohlednice, kosterní pozůstatky a další předměty.

Mezi nalezenými dokumenty byly také pamětní zápisy, které Mackula nechal uložit do diecézního archivu. "Místo nich jsou ve věži uloženy jejich kopie," řekla Plevová.

Klášterní kostel svatého Josefa vznikl v polovině 17. století. Kvůli stavebním závadám byl v 90. letech veřejnosti uzavřen. Zpřístupněn byl před třemi lety. Řeckokatolická církev kostel spravuje sedmým rokem a po částech ho opravuje.

(čtk)