ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stát má 23 tisíc nepotřebných nemovitostí

08.03.2017

Praha 8. března - V České republice je 23.319 nepotřebných státních nemovitostí, které jsou zapsány na jiné státní instituce než Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Vyplývá to z šetření úřadu, který o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Nejvíce nepotřebných nemovitostí, celkem 8033, našel úřad u Ředitelství silnic a dálnic.

Z celkového počtu nemovitostí, které státní instituce označily za nepotřebné, jich je 16.700 určeno pro převod na ÚZSVM. O zbylé se postarají jednotlivé instituce. Úřad nabídne podle zákona nepotřebné nemovitosti k využití dalším státním institucím, v případě jejich nezájmu je nabídne k prodeji.

ÚZSVM v rámci šetření oslovil 569 státních subjektů, z nichž na žádost odpovědělo 476. "Bohužel mezi státními institucemi, které neprovedly inventuru, jsou ty, na něž je v katastru nemovitostí evidováno nejvíce položek," uvedla bez bližších podrobností generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu.

Z nemovitostí, které jsou určeny pro převod na ÚZSVM, převažují pozemky. Je jich celkem 15.660 o celkové rozloze 18 milionů čtverečních metrů. K převodu je také určeno 981 budov, mezi nimi například 13 bytových domů, 105 objektů k bydlení, 21 rodinných domů, jeden skleník či dva průmyslové objekty.

Nejvíce nemovitostí určených k převodu na majetkový úřad je v působnosti ostravské pobočky úřadu (4693), nejméně jich je v Českých Budějovicích (555).

Své nemovitosti úřad do šetření nezařadil, protože již všechny své nemovitosti na potřebné a nepotřebné rozdělené má. Celkem má ÚZSVM v portfoliu téměř 131.000 nemovitostí, z nichž je přes 97 procent pozemků.

Úkolem ÚZSVM je zastupovat Českou republiku v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří.

(čtk)