ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice zvažují, jak naloží s bývalými Masarykovými kasárnami

08.03.2017

Pardubice 8. března - Pardubice zvažují, jak naloží s rozsáhlým areálem bývalých Masarykových kasáren. Jeho větší část město získalo bezplatně před třemi lety, několik dalších budov v zadní části komplexu od státu vloni koupilo díky předkupnímu právu za šest milionů korun. Již před třemi lety zpracoval odbor hlavního architekta studii na využití areálu, možná by bylo vhodné ji doplnit ještě o ekonomické zhodnocení, řekla ČTK náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

"Už se hlásí investoři, že by část kasáren chtěli a něco tam realizovali. Jednání jsou ale v úplném počátku, všechno je ve stadiu úvah," uvedla Dvořáčková.

Podle studie by na území kasáren měly vzniknout hlavně byty, ale možné je i vybudování domovů pro seniory, škol, kanceláří nebo prostor pro služby a obchody v přízemí. Původní armádní objekty by se měly zdemolovat, k novému využití jsou nevhodné.

Většinu rozvojových aktivit by zřejmě měli zajišťovat developeři, Dvořáčková však připouští i účast města. Dotace na výstavbu bytů by ale radnice získávala jen obtížně a nejsou příliš vysoké.

V areálu kasáren by měla stát i nová budova Úřadu práce, pozemek pro ni si stát ponechal. Do konce roku 2018 by stavba odhadem za 220 milionů korun měla být hotova.

Od roku 2011 jsou kasárny zcela opuštěné. Komplex Pardubice získaly bezplatně od státu v roce 2014. Areál s objekty o rozloze asi deset hektarů patřil městu do 1. ledna 1950, až poté státu. Stát si při bezplatném převodu ponechal budovy, které postavil až za svého vlastnictví.

(čtk)