ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Most prodává další dva pozemky v průmyslové zóně Joseph

08.03.2017

Havraň (Mostecko) 8. března - Mostecká radnice prodává další dva pozemky v průmyslové zóně Joseph u Havraně. Na jednom chce investor z Japonska postavit továrnu na výrobu části dveří aut, v níž nabídne 50 pracovních míst. Druhý pozemek použije společnosti Feintool System Parts Most jako rezervu pro rozšíření prostorů pro vývoj a výrobu řezacích strojů.

Prodej pozemků za cenu 340 korun za metr čtvereční bez DPH schválili koncem února zastupitelé. V zóně pracuje přes 1000 lidí a stále je více než třetina plochy volná.

Společnost HI-LEX CORPORATION chce postavit na pozemku velkém zhruba 64.000 metrů čtverečních závod na výrobu dveřních jednotek k ovládání oken. "Deklarovaný počet 50 nových pracovních míst bude vytvořen v rámci první etapy, to je v době zahájení výroby v roce 2019," uvádí se ve zprávě ke kupní smlouvě. Firma má centrálu v Japonsku a je světovým dodavatelem kabelů pro automobilový průmysl.

Společnost Feintool System Parts Most už od města pozemek v zóně na konci loňského roku získala. Teď požádala ještě o zhruba 30.000 metrů čtverečních na rozšíření závodu. Firma plánuje postavit v zóně továrnu na výrobu strojů a zařízení na řezání.

Nová továrna se v zóně otevírala naposledy loni v prosinci, kdy firma Yankee Candle zahájila výrobu vonných svíček. Americká společnost investovala 50 milionů dolarů (1,26 miliardy korun), zaměstná téměř 300 lidí. Roční výroba je nyní plánována na 20 až 30 milionů kusů.

Zóna Joseph má rozlohu 190 hektarů a je první rozvojovou plochou Mostu na zelené louce. Most nabízí slevu na pozemky a jako lákadlo doposud sloužil i dostatek pracovní síly. Most je okresem s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi. V únoru klesla míra nezaměstnanosti pod deset procent a také podnikatelé na Mostecku začínají pociťovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Konkurencí jsou navíc firmy v průmyslové zóně Triangle, která je od Havraně vzdálena zhruba 12 kilometrů.

Výstavbě zóny Joseph předcházela řada sporů s ekologickými aktivisty, hlavně kvůli hliníkárně Nemak, a místním sedlákem Janem Rajterem. S ním se město nakonec dohodlo a vykoupilo od něj za 260 milionů korun pozemky v okolí zóny. Většinu peněz na to poskytl stát.

(čtk)