ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Některá středočeská města prodávají nepotřebné nemovitosti

07.03.2017

Rakovník 7. března - Některá středočeská města prodávají nepotřebné nemovitosti. Ročně za ně dostávají i miliony korun, statutární města Kladno a Mladá Boleslav letos dostanou až desítky milionů korun. Častým důvodem prodeje je například špatný stav nemovitostí a s ním související nutnost vysokých investic nebo to, že města pro nemovitosti nemají žádné využití, zjistila ČTK.

Kladno loni nabídlo k prodeji nebytové prostory na náměstí Sítná. "Dosud běží půlroční lhůta k vyjádření současných nájemců," uvedla mluvčí radnice Lenka Růžková. Stanoviska nájemců by město mělo mít nejpozději v dubnu, poté případně prostory nabídne dalším zájemcům. Celkem tak může město získat až několik desítek milionů korun.

Mladá Boleslav letos počítá s tím, že za prodej nemovitostí získá přes 30 milionů korun. "Seznam plánovaných prodejů není. Prodeje se realizují na žádost kupujícího nebo nahodile," uvedla mluvčí města Hana Kopalová.

Rakovník prodává osm stavebních parcel v nedaleké obci Hořesedly, pro které nemá využití. Město by za ně dohromady mohlo získat téměř čtyři miliony korun. Město už dříve schválilo prodej 18 bytů v městském domě v ulici Otýlie Beníškové, aktuálně čeká na vyjádření současných nájemců. Radnice za byty získá asi deset milionů korun, ze kterých vytvoří rezervu.

O prodeji městských bytů uvažuje i Benešov. Vedení města bude anketou zjišťovat, zda mají lidé o privatizaci zájem. Podle místostarostky Nataši Brukové (ČSSD) by měl být nejdříve vytvořen pilotní projekt, do nějž budou zařazeny jen jeden nebo dva bytové domy. Benešov má ještě asi 1870 městských bytů, v minulosti město rozprodalo přibližně polovinu bytového fondu.

Příbram v lednu plánovala dražbu zchátralých budov v Březnické ulici, kvůli špatně zadanému znaleckému posudku jej ale musí dát zpracovat znovu a dražbu odložit. Cena budov byla dříve stanovena na necelých pět milionů korun. Město nevlastní v lokalitě všechny budovy, v části má jen podíly, protože některé byty si lidé koupili.

(čtk)