ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubický zámek by se měl více otevřít veřejnosti

07.03.2017

Pardubice 7. března - Pardubický zámek, který je národní kulturní památkou, by se měl více otevřít veřejnosti. Část sbírek by se měla odstěhovat do nového depozitáře v Ohrazenicích. V uvolněných prostorách vznikne další prohlídková trasa s expozicemi a zázemí konzervátorů, restaurátorů a dalších pracovníků. Depozitář za 94 milionů korun je naplánován na uložení 11 podsbírek z 38 evidovaných, což představuje téměř třetinu sbírek, řekl dnes novinářům ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

"Máme dnes asi 190.000 sbírkových předmětů, což znamená více než 700.000 jednotlivých předmětů. Máme rozsáhlé sbírky věnované uměleckoprůmyslovým záležitostem nebo třeba nábytku," uvedl Libánek.

Muzeum plánuje stavební úpravy zámeckého paláce včetně restaurování všech kamenných prvků na hlavním nádvoří, rekonstrukci přednáškového sálu a inženýrských sítí. Vznikne nový návštěvnický okruh nazvaný Na dvoře Pernštejnů, který bude začínat ve sklepení pod objektem čp. 2, kde bude pernštejnská zbrojnice. Pokračovat bude do vlastního zámku a skončí na zámeckých valech. Opraví se restaurátorské dílny a kancelářský trakt budovy čp. 2, kde se vybuduje i zázemí pro konzervátorské pracoviště.

Stavební náklady projektu se odhadují na 90 milionů korun, náklady na expozice asi na 21 milionů korun. Většina peněz by měla pocházet z evropské dotace. Vše by mělo být hotové do konce roku 2021.

Zámek, ve kterém sídlí Východočeské muzeum a Východočeská galerie, vloni navštívilo 110.000 lidí. Na investice do památky vynaložil stát a zčásti i město Pardubice v 90. letech minulého století 105 milionů korun. V roce 2001 získal zámek Pardubický kraj, doposud do stavebních úprav vložil 170 milionů korun.

(čtk)