ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Z bývalé vzorkovny Karnoly v Krnově bude muzeum

06.03.2017

Krnov (Bruntálsko) 6. března - Krnovská národní kulturní památka, vzorkovna továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové na Říčním okruhu, bude zachráněna. Krnov uspěl s projektem, který má z 15 let chátrající budovy udělat muzeum i areál pro veřejné akce. Město získá dotaci okolo 95 milionů korun od ministerstva pro místní rozvoj. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová.

"Bývalý průmyslový areál ve středu města, který je od krachu textilní továrny Karnoly už patnáct let nevyužívaný, se tak do tří let promění v centrum kultury, vzdělávání a setkávání," řekla.

Projekt počítá se záchrannou dílny vzorkovny. Také bude vybudováno zázemí pro Městské muzeum v Krnově, jemuž desítky let schází nejen stálá expozice, ale také digitalizační pracoviště či restaurátorské dílny. Své místo v areálu dostanou multifunkční prostory určené k setkávání obyvatel. "Na projekt za 123 milionů korun se nám podařilo získat téměř 95 milionů korun," uvedl místostarosta Jan Krkoška. Ani dofinancování projektu nemusí ležet zcela na bedrech města, které se chce ještě obrátit na krajský úřad. "Národní památkový ústav zase projevil zájem v objektu vybudovat národní depozitář textilního průmyslu," dodal místostarosta.

Město nyní čeká na vydání stavebního povolení. Pak bude hledat zhotovitele stavby. Pak na řadu přijde archeologický průzkum a samotná stavba. Hotovo by melo být v roce 2020

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla vyhlášena národní kulturní památkou 8. února 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezony. Do dnešního dne se vše dochovalo ve stavu posledního pracovního dne. "S funkčním hlavním i pomocným technickým zařízením, s příslušenstvím, s rozpracovanými vzory a také s bohatou sbírkou vzorníků látek, z nichž nejstarší pochází ze sedmdesátých let 19. století," řekla Círová.

(čtk)