ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Investice do hotelů v regionu loni vzrostly o 66 procent

06.03.2017

Praha 6. března - Objem investic do hotelů v hlavních městech střední a východní Evropy loni meziročně vzrostl o 66 procent na 32,5 miliardy korun. Dvě třetiny připadaly na Vídeň. Praha byla na druhém místě, investice tu zůstaly na 5,7 miliardy korun. Vyplývá to ze studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, kterou má ČTK k dispozici.

V Praze se loni uskutečnilo sedm transakcí, mimo jiné šlo o prodeje hotelů Hilton Old Town, Park Hotel a Chopin Hotel. "V posledních několika letech zaznamenal středovýchodní region masivní přísun nového kapitálu, protože rostoucí výkonnost místních hotelů láká stále širší skupiny investorů," uvedl regionální vedoucí hotelového týmu Cushman & Wakefield David Nath.

Důležitý je podle něj konstantně velký příliv zahraničních turistů do regionu, především z asijských zemí, nově také ze Severní Ameriky a západní Evropy. "Vysokou poptávku investorů navíc výrazně podpořila ochota bank financovat nákupy hotelů," doplnil Nath.

Obsazenost hotelů v regionu se vrátila na úroveň před krizí, nebo ji překonala. Loni meziročně vzrostla o tři procentní body na 72 procent. "Zatímco východní trhy dosáhly až dvojciferného růstu výnosů, vyspělejší trhy střední Evropy včetně Prahy zaznamenaly nárůst o šest procent. Peníze přicházely z Dálného východu, Středního východu, Ameriky i Evropy. Region se tak stal skutečně mezinárodním," uvedl Nath. Průměrná cena ubytování meziročně vzrostla o čtyři procenta na 2070 korun za noc a pokoj.

Letos by podle Cushman & Wakefield měly v hlavních městech regionu přibýt čtyři tisíce nových hotelových pokojů. Největší růst očekává ve Varšavě a Budapešti. "Praha je výjimkou, jelikož kvůli povolovacím procesům není mnoho staveb v plánu. Navíc celkově nabízí jen málo míst vhodných pro výstavbu hotelů," dodal Nath.

(čtk)